Νίκη στις λεπτομέρειες επί της Φινλανδίας για την Εθνική Κορασίδων-Θα παλέψουν για την πέμπτη θέση αύριο στις 15:00 με την Ιρλανδία οι διεθνείς μας-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Την πέμπτη θέση θα διεκδικήσει αύριο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ κατηγορίας η Εθνική κορασίδων στις 15:00 με αντίπαλο την Ιρλανδία, καθώς σήμερα επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 47-44 της Φινλανδίας.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο στο σκορ, παρά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τάκης Μπακογεώργος. Στις αρχές της επανάληψης η διαφορά έφτασε και σε ντάμπλ σκορ (30-15).

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο η Φινλανδία ανέκαμψε και προηγήθηκε  με 43-44 2.11 πριν το τέλος. Η Εθνική Ομάδα όμως με 4/4 βολές από τις Χατζηλεοντή και Πράπα πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ (47-44) και πήρε την νίκη γοήτρου.

Η Ιωάννα Κριμίλη μ’ ένα άψογο πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσε και τους 13 πόντους της (5/5 δ.,1/1 τρ.) έδειξε ότι μπορεί να ηγηθεί του χρόνου της προσπάθειας ανόδου, αν και «χάθηκε» στην επανάληψη.

Δεκάλεπτα: 11-9, 28-15, 41-32, 47-44.
Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατζηβασιλείου 1, Γασπαράτου 5 (1), Αναστασοπούλου 6, Πράπα 9, Κριμίλη 13 (1),Κριμιτζά, Μπουντούκα, Γιαννουσίου, Χατζηλεοντή 7, Κούκη 6.
Φινλανδία: Μπέγιεντι 9, Μαένπα, Ούκονεν 3 (1), Βέχκα-Άχο 2, Πέκονεν 5, Βίντγκρεν 2, Βίτανεν 5, Κόσονεν 6, Λέχτι, Άρικε 8, Τόρνμπλομ 2, Βαχάσαλο 2.