Ανοδος στη «μεγάλη» κατηγορία, δια χειρός Τσινέκε, για την Εθνική Νεανίδων-Επικράτησε 61-65 της Ισλανδίας και θα διεκδικήσει αύριο την πρωτιά με την Σουηδία-Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 πανηγυρίζει η Εθνική Νεανίδων που νίκησε μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη ημιτελικό την Ισλανδία 65-61 και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης πετυχαίνοντας το στόχο της.

Αύριο στις 22:00 θα αντιμετωπίσει τη Σουηδία διεκδικώντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Β’ Κατηγορίας που ολοκληρώνεται στο Σεράγεβο. Όλες οι παίκτριες έδωσαν και την ψυχή τους στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της διοργάνωσης με κορυφαίες την Έλενα Τσινέκε (20 πόντους) και τη Σταυριανή Βιντσιλαίου (14 πόντοι και 12 ριμπάουντ).

Η Ελλάδα μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα, δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στο ξεκίνημα και έτσι η Ισλανδία με το… καλημέρα ξέφυγε με 8-0 και 13-4. Οι Ελληνίδες προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά οι αντίπαλες έβρισκαν λύσεις και στο 12ο λεπτό το σκορ ήταν 25-16. Η Εθνική από εκείνο το σημείο και ύστερα άρχισε να αντιδρά. Η Έλενα Τσινέκε κατάφερε να απελευθερωθεί και να σκοράρει, ενώ η Σταυριανή Βιντσιλαίου εκτός από την καλή δουλειά που έκανε στην επίθεση βοήθησε και στα ριμπάουντ (έκλεισε με δέκα το πρώτο ημίχρονο). Έτσι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου βρήκε την Ελλάδα πίσω με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (29-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί η Ισλανδία να έκανε το 36-30, όμως οι Ελληνίδες ροκάνισαν τη διαφορά και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι της Τζουγκράκη (39-38 στο 26.30).  Αμέσως μετά η Γεροστεργίου έκανε το 41-38 για την Εθνική με τη μάχη στη συνέχεια να είναι μεγάλη και η τρίτη περίοδος να λήγει ισοπαλία 46-46.

Οι Ελληνίδες στην τέταρτη περίοδο μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη. Στο 35ο λεπτό έκαναν το 52-48 και λίγο αργότερα το 58-54. Κάποια λάθη των διεθνών μας έδωσαν την ευκαιρία στην Ισλανδία να ισοφαρίσει σε 58-58 ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά η Έλενα Τσινέκε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με γκολ φάουλ στα 17 δευτερόλεπτα έκανε το 61-58 και η αδελφή της Κατερίνα με δύο βολές αμέσως μετά (12 δεύτερα από το τέλος) το 63-58. Η Ισλανδία μείωσε με τρίποντο (63-61) για να γράψει το τελικό 65-61 η Σταυριανή Βιντσιλαίου από τη γραμμή των βολών.

Δεκάλεπτα: 19-11, 29-28, 46-46, 61-65
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χραφνκελσντότιρ 8, Φαλσντότιρ 1, Χαλφνταναρντότιρ 20(2), Γκαρνταρσντότιρ, Γκουναρσντότιρ Μπ. 3(1), Σιγκουρνταρντότιρ, Αγκουστσντότιρ 11(1), Γκουναρσντότιρ Ε 2., Αρναρντότιρ 14(2), Καρλσντότιρ 2, Ρομπερτσντότιρ, Χοντγκ-Καρ.
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 9(1), Τσινέκε Ε. 20(1), Κολλάτου 5 (7 ριμπ, 3 ασίστ), Τσινέκε Κ. 2, Βιντσιλαίου 14 (12 ριμπ., 4 κλ.) Σταυροπούλου, Γεροστεργίου 4, Αναστασοπούλου 2, Καρλάφτη 7(1), Δανδουλάκη 2.