«Δύο στα δύο» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για την Εθνική Νεανίδων-Επικράτησε με59-63 της Ιρλανδίας-Εκπληκτικές Κολλάτου και Ελενα Τσινέκε

Τη δεύτερή της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στο Σεράγεβο σημείωσε η Εθνική Νεανίδων.
΄

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι επικράτησε με 63-59 της Ιρλανδίας και έχοντας για κορυφαίες τις Ευγενία Κολλάτου και Έλενα Τσινέκε. Η αρχηγός της εθνικής τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και η γκαρντ του Άρη με 21 πόντους και 5 ασίστ.

Η Ιρλανδία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-1 με την Εθνική να ισοφαρίζει άμεσα σε 6-6. Οι Ελληνίδες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στο ξεκίνημα και έτσι οι αντίπαλες πήραν το προβάδισμα με 21-16 στο δεκάλεπτο με την Έλενα Τσινέκε να δίνει λύσεις στην Ελλάδα. Η διαφορά καλύφθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού έδωσαν βοήθειες στην επίθεση τόσο η Κολλάτου όσο και η Βιντσιλαίου και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Εθνική στο -1 (32-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα πατούσε καλύτερα στο παρκέ και στο 27ο λεπτό έκανε 43-39 με την Κολλάτου για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 48-41. Η Ιρλανδία μείωσε σε 48-45, για να έρθει και πάλι η αρχηγός να κάνει με τρίποντο το 51-45. Η Μέλια που είχε κάνει μεγάλη ζημιά μείωσε με τρίποντο σε 53-51 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 53-53 (35ο λεπτό).  Η Μακχέτα έδωσε προβάδισμα με 54-53,  με την Καρλάφτη να απαντά και την Μακντοναγκ να κάνει το 55-55 και αμέσως μετά το 57-55 στο 37. Η Κολλάτου ισοφάρισε με δύο βολές (57-57) και η ίδια παίκτρια έκανε το 58-57. Ακολούθησε ένα καλάθι της Δανδουλάκη 1.36 από το τέλος και δύο βολές και πάλι από την Κολλάτου στα 8 δευτερόλεπτα. Η Μέλια από τη γραμμή του φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 63-59 για την Ελλάδα.

Δεκάλεπτα: 21-26, 32-31, 41-48, 59-63
ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΝτόναγκχ 8(1), Μακχέτα 4(1), Τίερναν, Πάουερ Κασίντι 2, Χουίσντενς 6, Μαγκούιρ Αλ. 5(1), Κόναϊρ, Σκανέλ 1, Ο’ Κονορ 2, Μέλια 25(3), Μαγκούιρ Α. 6.
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη, Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 21 (2 τρ., 5 ασίστ), Παναγιωτοπούλου, Κολλάτου 23 (3 τρ.,10 ριμπ., 3 ασιστ, 3 κλ.),  Τσινέκε Κ. 2, Βιντσιλαίου 8, Γεροστεργίου 2, Αναστασοπούλου 1, Καρλαφτη 2, Δανδουλάκη 4.