Ηττα στην παράταση για τον Αρη στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος της ΟΣΕΚΚ

Καμιά φορά το μπάσκετ είναι άδικο άθλημα. Κι είναι άδικο γιατί κάποιος πρέπει πάντα να κερδίζει. Ο αγώνας ανάμεσα στο Μαρούσι και τον Άρη είχε δύο νικητές και κανέναν ηττημένο. Μεγάλος νικητής το μπάσκετ με αγωνιστικό αμαξίδιο, που διαφημίστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Το Μαρούσι είναι ο… δεύτερος νικητής, καθώς επιβλήθηκε του Άρη (66-65) στην παράταση, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση (κανονικός αγώνας 54-54).

Ο Άρης ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το Μαρούσι απάντησε με σερί 11-0 (36-32), κρατώντας άποντο τον αντίπαλό του για τη μισή διάρκεια της περιόδου. Οι “κίτρινοι“… πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα το Μαρούσι, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-13!

Στα 21” πριν τη λήξη ο Πανούσης αστόχησε σε δύο βολές, με το σκορ στο 52-54 υπέρ του Άρη. Ο Καλογιάννης είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά κι αυτός ήταν άστοχος στις βολές, για να πετύχει ο Τσαουσίδης το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, με τον Κεφάλα να πετυχαίνει πέντε πόντους, ο Ράσσα φώναξε «παρών», το Μαρούσι προηγήθηκε με 66-64 κι ο Πανούσης βρέθηκε ξανά (στα 18” στη γραμμή των βολών). Αστόχησε και πάλι, ο Τσιντάρης στα 15” πήγε στις βολές, πέτυχε 1/2, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά το τελευταίο σουτ δεν βρήκε τον στόχο και το Μαρούσι επικράτησε με 66-65, έχοντας MVP τον ασταμάτητο Κορκίδη.

Δεκάλεπτα: 10-15, 25-32, 38-45, 54-54(κ.α.), 66-65.
Διαιτητές: Παυλόπουλος – Μπίκας – Παπαδοπούλου.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώρας): Τσαουσίδης 2, Δημητρακόπουλος, Αλ Χουσεΐν 4, Τριανταφύλλου 14, Πανούσης 7, Κορκίδης 26, Ράσσα 13.
ΑΡΗΣ (Χατζηζωγίδου): Μαλτάς 1, Καλογιάννης, Κεφάλας 15 (3), Χρυσοβέργης 8, Τσιντάρης 10, Οικονόμου 18, Βλαστός 14.

*Στο άλλο παιχνίδι, η Δωδεκάνησος επιβλήθηκε του Άτλαντα με 60-49. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά γι’ αρκετό διάστημα, ενώ οι δύο μονομάχοι ήταν σε απόσταση αναπνοής στα 3/4 της συνάντησης.

Η εμπειρία του Ζαραγκότα, η ορθή καθοδήγηση από τον Χατζηδημητρίου, η αφύπνιση του Χαμάντι, οι βοήθειες του Παππά και η συμμετοχή του Μιχαήλου, έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά των «γηπεδούχων». Ο Βάσσης κουράστηκε, ο Χριστοδούλου φορτώθηκε με φάουλ κι έτσι ο Άτλας δεν μπόρεσε να μείνει ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-14, 22-25, 42-39, 60-49.
Διαιτητές: Κηπουρίδης – Αρτεμάκη – Θεονάς.
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Τσακίρης): Χαρτερός, Μιχαήλου 12, Χαμάντι 16, Ζαραγκότας 11, Χατζηδημτρίου 5, Κοντογιάννης 2, Παππάς 12, Στυλιανακάκης, Μαρτσάκης 2, Χατζηκάντης.
ΑΤΛΑΣ (Ζώτος): Νικιντουμάνα 1, Τ. Κωνσταντινόπουλος 7, Αδαμόπουλος, Κότσαρης 8, Χαλδαίος 2, Βάσσης 15, Ζαφειρόπουλος 3, Χριστοδούλου 13, Σπαθής, Β. Κωνσταντινόπουλος, Λιανός.