Αήττητος πρωταθλητής Ελλάδας στις κορασίδες ο Παναθηναϊκός- Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα με τον Πρωτέα Βούλας

Με απίστευτη απόδοση στα τελευταία πέντε λεπτά ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Πρωτέα Βούλας, επικρατώντας με 45-53 και κατέκτησε αήττητος τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στις κορασίδες.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από τέσσερις πόντους. Το τέταρτο φάουλ της Καραμπάτσου του Πρωτέα Βούλας στο 24ο λεπτό, μπορούσε να επηρεάσει την ομάδα της Βούλας, όμως ο Θάνος Σόφτσης την κράτησε στο παιχνίδι και ο Πρωτέας διατήρησε ένα πολύ μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα της Βούλας με βολές της Καραλή και τρίποντο της Αναστασοπούλου, πήρε προβάδισμα έξι πόντων (το μεγαλύτερο μέχρι τότε στο παιχνίδι).  Με ένα καλάθι από την Κακούρη και άλλα δύο από την Τσινάσα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 42-42. Το σερί για τις «πράσινες» συνεχίστηκε με τρίποντο και δίποντο της Πράπα που έδωσε τις προβάδισμα με 42-47 στο 36ο λεπτό.  Με συνολικά 11-0 ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (42-53) και πήρε τελικά δίκαια τη νίκη και τον τίτλο.

Δεκάλεπτα: 14-17,  27-26, 37-36, 45-53
Διαιτητές: Λόρτος-Τζίμα
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ(Σόφτσης): Χατζηβασιλείου 4, Αναστασοπούλου 7(1), Καραλή 11(1), Κοντοθανάση 3(1), Παυλινέρη, Καραμπάτσου 15(1), Κορρέ, Δανδουλάκη 5.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Μαυράκη, Τσινάσα 15, Μουρίκη 2, Τσέτα 6, Τζερεμέ, Γλυνού, Γρύλια 3, Πράπα 14(1), Κασδαγλή 4, Κακούρη 9.