Μεγάλη επιτυχία των κορασίδων του ΠΑΟΚ-Επικράτησαν με 52-50 του Πρωτέα Βούλας- Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από το παιχνίδι

Υστερα από απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Πρωτέα Βούλας στην πρώτη του ήττα επικρατώντας με 52-50 και ξαναμπήκε υπό προϋποθέσεις στην διεκδίκηση ενός μεταλλίου.

Η ομάδα της Βούλας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει 23-26 στο 19ο λεπτό και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το μέσον της τρίτης περιόδου. Εκεί η ομάδα της Βούλας ξέφυγε και πάλι διατηρώντας το προβάδισμα στα επίπεδα των δέκα πόντων μέχρι το 35ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 46-50. Με καλάθι της Αθανασιάδου και τρίποντο της Ελβίρας Ζέρβα η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε μπροστά με 51-50. Η ίδια παίκτρια με μία βολή έγραψε το τελικό σκορ  και ο ΠΑΟΚ πήρε τη σημαντική νίκη που του δίνει ελπίδες για κάτι καλύτερο στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 11-20, 23-26,  37-46, 52-50
Διαιτητές: Παπαδόπυλος Θ.-Χατζηχαρίσης
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος-Μελετιάδης): Σιακαβάρα 9(1), Καλούτσικου 4, Τσαλή 2, Ζέρβα Ε. 14(2), Θεοδώρου 8, Αθανασιάδου 8, Στεργίου 7(1), Χριστοδούλου, Μπαλιούση.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ(Σόφτσης): Χατζηβασιλείου 3, Αναστασοπούλου 7(1), Καραλή 10(1), Κοντοθανάση 8(1), Παυλινέρη, Καραμπάτσου 8, Κορρέ 7(1), Δανδουλάκη 5.

Παπαδόπουλος: «Βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Νίκος Παπαδόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Ηταν μια μεγάλη νίκη. Μετά από μια δύσκολη ήττα χθες στο τελευταίο δευτερόλεπτο, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα να κερδίσουμε ένα πολύ σημαντικό αντίπαλο που ήταν αήττητος μέχρι τώρα. Εχουμε ένα ακόμη  παιχνίδι για αύριο και θα προσπαθήσουμε τις λίγες ώρες που απομένουν να προετοιμαστούμε όσο γίνεται καλύτερα».