Επέστρεψε στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών η ΜΕΝΤ-Επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι της ΕΚ Σταυρούπολη

Στο δεύτερο αγώνα της σειράς των πλέι-οφ ανόδου, η ΜΕΝΤ επικράτησε της ΕΚ Σταυρούπολης εκτός έδρας με 51-64, κάνοντας το sweep (2-0) στην σειρά και κερδίζοντας το εισιτήριο της ανόδου για την Α΄ κατηγορία της ΕΚΑΣΘ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΜΕΝΤ να προηγείται με 6-10 στο 5’, αλλά η Σταυρούπολη με ένα σερί 9-0 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 17-16.

Πριν αρχίσει το δεύτερο δεκάλεπτο έγινε συμπλοκή στα κερκίδες του κλειστού, όταν πιτσιρικάδες από την πλευρά των γηπεδούχων κινήθηκαν προς τους μικρούς της ΜΕΝΤ που είχαν το τύμπανο και έγιναν μικροσυμπλοκές. Αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για 20’ περίπου, μέχρι να έρθει στο γήπεδο αστυνομική δύναμη και να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 31-33 υπέρ της ΜΕΝΤ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της «Ένωσης» πάτησαν γκάζι και ανέβαζαν σιγά σιγά την διαφορά. Έτσι στο 25’ το σκορ ήταν 35-39 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 40-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΜΕΝΤ συνέχισε την εξαιρετική άμυνα και διεύρυνε την διαφορά στο 35’ με σκορ 48-56 και ο αγώνας τελείωσε με την μέγιστη διαφορά 51-64.

Εκεί ξεκίνησαν οι πανηγυρισμοί από τους αθλητές και φίλους της ΜΕΝΤ, καθώς ολοκληρώθηκε ο στόχος που είχε θέσει η ομάδα στην αρχή της σεζόν.

Δεκάλεπτα: 17-16, 31-33, 40-47, 51-64
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης
ΕΚ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Τραχανάς-Κουργιαννίδης): Ταυλαρίδης 2, Κυριακίδης, Φωτιάδης 4, Δουλγερίδης, Τόττης 6(1), Γιομπλιάκης 2, Χουμκοσλής4, Σαββίδης 15 (11ρ.), Σαχινίδης 7(1τρ.,  9ρ.), Ζλάκιος 11(1τρ., 7ρ.), Ξενίδης, Αντωνίου.

ΜΕΝΤ (Νομικός-Καζακλής): Αμπατζάς, Στεφανίδης 6, Παπαδόπουλος Π. 22(4/6δ., 3/5τρ.), Παπαδόπουλος Α. 3(1), Μπουραζάνης 6, Καραγκιαβουρίδης, Μπάζιος, Κάππος 10, Μαλούνας 13 (9ρ., 3κλ.), Ακσεχέρογλου 4 (9ρ., 6ασ.), Κανέλης, Κουρέλας.