Βήμα πρωτιάς για τη Δόξα Ασσήρου

Νίκη για την Δόξα Ασσήρου στο πρώτο από τα τρία παιχνίδια που θα γίνουν, για τον τίτλο του υπερπρωταθλητή. Σε ένα ματς που νίκησε πιο εύκολα από ότι περίμενε επιβλήθηκε με 67-53 επί του ΣΑΕ Αστέρια.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 16-8 στο α δεκάλεπτο. Στην συνέχεια πήρε την σκυτάλη ο Ιωσηφιδης όπου με τρία τρίποντα ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Στην επανάληψη έγινε συντήρηση δυνάμεων καθώς ακολουθούν δύο παιχνίδια τις επόμενες δύο μέρες.
Δεκάλεπτα: 16-8, 37-22, 55-40, 67-53
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ-Μαλτέσιος
Δόξα Ασσηρου (Καϊκλής): Τυμης 2, Μιχαλοπουλος 2, Ζουναροπουλος Μ., Τσιριοπουλος 3(1), Ιωσηφιδης 26(4), Κανδης 2, Κατσαβελης, Μουτσιαρας 17(1), Ζουναροπουλος Α. 5(1), Γουνιωτης 10, Μπασιας.
ΣΑΕ Αστέρια (Ταγαράκης): Χατζηνικολαου 2, Παπαδόπουλος 18(3), Μπελλης 10, Πάγκαλος 8, Στεργιου 2, Σαουλιδης 13.