Θρίαμβος του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι του «λεκανοπεδίου» στο Πανελλήνιο Νεανίδων

Μεγάλη επιτυχία για τις νεάνιδες του Παναθηναϊκού που επικράτησαν με 53-52 του Πρωτέα Βούλας το μεσημέρι της Παρασκευής.

Στα μέσα της πρώτης περιόδου τραυματίστηκε η Ευγενία Κολλάτου που είναι το μεγάλο ατού του Πρωτέα. Παρόλα αυτά οι «οικοδεσπότες» της διοργάνωσης έδειχναν να μην επηρεάζονται προς στιγμήν καθώς έφθασαν το σκορ στο 15-31 στο 15ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός  με σερί 12-0 μείωσε στους τέσσερις με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Το προβάδισμα της ομάδας της Βούλας δεν έπεσε πιο κάτω, μέχρι το 32ο λεπτό όταν οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 49-49. Ο Πρωτέας προηγήθηκε με 49-52, όμως Πράπα και Εζέτζα έδωσαν προβάδισμα με 53-52 στον Παναθηναϊκό, επτά δεύτερα πριν το τέλος. Ο Πρωτέας έκανε την τελευταία επίθεση αλλά η τάπα της ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αθήνας, με τις παίκτριές της να πανηγυρίζουν έξαλλα.
Δεκάλεπτα: 14-20, 27-31, 42-49, 53-52
Διαιτητές: Τσαρούχα-Κωνσταντινόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Κασδαγλή 1, Βελούδη, Στούπα 5, Φρίμα 7(1), Καββάδα 9(3), Καράντζαλου 4, Σελούλη 2, Εζέτζα 12, Πράπα 13.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σόφτσης): Χατζηβασιλείου 6, Καραμπάτσου 2, Κολλάτου 1, Ράτζα 17(1), Καρλάφτη 8(2), Δανδουλάκη 2, Αναστασοπούλου 4, Μυλωνάκη 12(2).