Καλύτεροι στο τέλος οι Γαλάζιοι

Οι Γαλάζιοι ήταν οι νικητές του ντέρμπι καθώς επικράτησαν του ΑΣ Αστέρες στην έδρα τους κρατώντας το αήττητο για 13 παιχνίδια με 64-58. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή έως το τέλος και καμία ομάδα δε μπόρεσε να πάρει διάφορα ασφάλειας.

Στην πρώτη περίοδο, ο αγώνας έληξε ισόπαλος (17-17). Τίποτα δεν άλλαξε στο ημίχρονο όπου πάλι είχαμε ισοπαλία με 31-31. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην κούραση αφού οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με οκτώ παίκτες από τους οποίους οι τρεις έπαιξαν τουλάχιστον 35 λεπτά  και μόνο δύο ψήλους, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πλήρης ρόστερ με 12 παίκτες.

Κρίσιμο σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Τριτσκα, τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ενώ η γηπεδούχος προηγούταν με τέσσερις πόντους.
Δεκάλεπτα: 17-17, 31-31, 45-44, 64-58
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου - Κωνσταντινελης
ΓΑΛΑΖΙΟΙ (Παπαδούλης-Βαρδαξής): Γογγάκης 15(3), Οικονόμου 9(1), Νταβίδι 8(2), Αντώνης 3(1), Κυριακου 2, Καμπούρης 3(1), Παπλωματάς 16,  Παπαιωάννου 2, Μεντελίδης 2, Χαλκιας 4.
ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Ταξιλταρίδης): Ζιώγας 2, Πλυτας, Τσικαντέλης 8, Κουμπουρέλος 1, Σερμπέζης 18, Τρίτσκας 7(1),  Χαρκούσης 2, Μόσχος 20(4).