Δίκαια στον τελικό της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών ο ΕΟ Σταυρούπολης-Επικράτησε και στη Μίκρα του Ναύαρχου Βότση με 44-55

Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο ΕΟ Σταυρούπολης πέρασε από την Μίκρα επικρατώντας με 44-55 του Ναύαρχου Βότση και με 2-0 νίκες προκρίθηκε δίκαια στον τελικό του πρωταθλήματος της Α΄ γυναικών της ΕΚΑΣΘ.

Με… φόρα από το προηγούμενο παιχνίδι οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά από την αρχή και προηγήθηκαν με 8-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και 19-31 στο ημίχρονο. Τα κορίτσια του Ναύαρχου Βότση μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, μείωσαν σε 33-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ακόμα περισσότερο (40-44) τρία λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο της καλύτερης παίκτριας του ΕΟΣ της Πετρίδου στο σημείο αυτό διαμόρφωσε το 40-47 και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων, για να φτάσουμε στο τελικό 44-55.
Οι νικήτριες μετά το τέλος του αγώνα γιόρτασαν με τούρτα τα γενέθλια της Μυγδαλιά που έκλεισε τα 20 χρόνια, όπως βλέπεται στην φωτογραφία.
Δεκάλεπτα: 8-19, 19-31, 33-41, 44-55
Διαιτητές: Γαζέτας -Τσανακτσίδης
Ν. ΒΟΤΣΗΣ (Μαυρίδης): Γεωργιαδου 5, Καρπόνη 2, Μαυροπουλου 3, Παπαδοπούλου 13, Νασουφίδου 5, Τυφλού 14(2),  Παυριανίδου 2, Χατζημήτρου,  Πολυχρονιαδου, Κουβελιώτη, Τερζοπούλου.
ΕΟΣ (Μπαξεβάνος): Μυγδαλια,  Δημητριάδου 3(1), Αντωνιάδου 3(1), Σαμαρά 2, Χατζηαράπη 3(1), Σταυρίδου 5, Κανέλογλου 4, Τσάνταλη 13(1), Πετρίδου 18(2), Μαγδαλιανίδου 2, Πλάτσα 2.