Μείωσαν σε 2-1 τις νίκες στην σειρά των τελικών οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ-Επικράτησαν με 52-47 στην Πυλαία του Αρη

Με εκπληκτική απόδοση σε άμυνα και επίθεση στην τελευταία περίοδο οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 52-47 στην Πυλαία του Αρη και μείωσαν σε 2-1 την σειρά των τελικών για τον τίτλο του πρωταθλητή Θεσσαλονίκης.

Έτσι το επόμενο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 21:30 στο «Αλεξάνδρειο» και οι «κίτρινες» εξακολουθούν να θέλουν μια νίκη.
Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται από την αρχή του αγώνα. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να πλησιάσει δύο φορές στο καλάθι (18-20 και 39-41), ενώ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 7:07 πριν το τέλος με τρίποντο της Παπαδοπούλου. Το σκορ έφθασε στο 50-45, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη για να φθάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.
Δεκάλεπτα: 8-10, 21-30, 36-41, 52-47
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τζιβελεκίδου
ΠΑΟΚ(Μασλαρινός-Αγγελίδης): Τζουγκράκη 4, Μπαλιούση, Καλούτσικου, Παπαδοπούλου 10(3), Σιακαβάρα, Αθανασιάδου, Τσαλή 3(1), Ζέρβα Ε. 11, Στεργίου, Διαμαντίδου 9(1), Ζουμπούλη 2, Κοντογεώργου 13.
ΑΡΗΣ (Ατακτίδης-Μαρβάκης): Σικαλίδου 2, Αντωνιάδου 8, Τσινέκε Ε. 17(1), Ιγγλέζου, Κατσαμούρη 6, Τσινέκε Κ. 1, Θωμόγλου 2, Παπαρδέλα 9, Βαντσιούρη, Τζιότζιου, Μπουντούκα 2, Γιαννουσίου.