«Πέρασε» από το Κορδελιό η Ολυμπιάδα Ανω Πόλης

Σημαντική νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Ολυμπιάδα Άνω Πόλης που επικράτησε με 55-65 του Πρωτέα στο Κορδελιό, παίζοντας πολύ σφιχτή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην αντίπαλη ομάδα.

Συγκεκριμένα, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν πίσω με 33-23, κατάφερε με πολύ πιεστική  άμυνα να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί με 33-37, προβάδισμα το όποιο διατήρησε και διεύρυνε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο προπονητής και οι παίκτες της ομάδας αφιερώνουν την επιτυχία στον αρχηγό Κυριάκο Γερολυμάτο, ο  όποιος αναρρώνει από επέμβαση στην όποια υποβλήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 12-12, 27-23, 41-45, 55-65
Διαιτητές: Κασόλης-Λαϊδης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ (Αποστόλου): Κιουρσιδης 18, Ρατοπουλος 15, Λαζαριδης 6, Ιατριδης 5, Σακελιων 3(1), Γκουμας 3, Κορνηλακης 3, Κυρουδης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ(Ιγνατίδης): Κρικώνης 23, Κεφαλάς 20, Γαλατσοπουλος 7(1), Σηκωτίδης 4, Αποστολινας 4, Τσιακμακης 3, Χρυσης 2, Γαλλης 2.