Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους νέους του Μακεδονικού

Το πρώτο βήμα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης έκανε το τμήμα νέων του Μακεδονικού επικρατώντας με 80-60 της Νέας Ραιδεστού στο κλειστό της Ευκαρπίας.

Ο Μακεδονικός θέλοντας να καθαρίσει την πρόκριση από το πρώτο κιόλας παιχνίδι μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας εξαιρετικά σε επίθεση και άμυνα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 24-7. Στη δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιωαννίδη συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο και απέκτησαν μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης από πολύ νωρίς αφού το ημίχρονο έληξε με 48-18.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν περιορίσουν τους παίκτες του Μακεδονικού και να ροκανίσουν όσο μπορούσαν την διαφορά με το τρίτη περίοδο να λήγει με 67-40. Ότι δεν κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο το έκαναν πράξη στο τέταρτο οι παίκτες της Ραιδεστού εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των παιχτών του Μακεδονικού λόγω της διαφοράς, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 13-20 και το παιχνίδι τελείωσε με 80-60.

Την ερχόμενη εβδομάδα θα πραγματοποιηθεί η δεύτερη αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων στην έδρα της Ραιδεστού για την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Δεκάλεπτα: 24-7, 48-18, 67-40, 80-60
Διαιτητές: Μπίκης-Τσαρδούλιας
ΜΑΚΕΔΟNΙΚΟΣ (Ιωαννίδης): Καρακάρης 2, Χαλάτσης 16(2), Τσιρωνάς, Μπαρζού 5, Λιώνης, Κομμάτας 10, Παπανίκος 3(1), Μπαρδαξής, Γιαλατζής 11, Κοντσές 4, Λυχριδάς 5(1), Γραβάνης 24.
Ν. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ (Ρώσσιος): Ραμφόπουλος 5(1), Καλογιαννίδης, Λαζαρίδης, Φίλλιος, Ζαγορίτης 4, Κουτζιαμπάσης 11(2), Λαγός 5(1), Τσολάκης 9, Θάνος 26(2).