Νίκη τετράδας για τον Αθηναϊκό στην Κω

Τον επίλογο μιας υπέροχης διαδρομής στην Α1 γυναικών έγραψε σήμερα ο Ιπποκράτης Kω , που ηττήθηκε με 50-57 απ’ τον Αθηναϊκό της Ζωής Κεχαγιά (τιμήθηκε πριν την έναρξη του ματς και αποθεώθηκε στο τέλος απ’ τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του όμορφου νησιού).

Όπως διαβάζουμε στο http://www.giafkasports.gr/ μέσα σε κλίμα συγκίνησης ο κόσμος καταχειροκρότησε τις προσπάθειες των κοριτσιών που όλα αυτά τα χρόνια έγραψαν με χρυσά γράμματα το όνομα τους στην ιστορία του αθλητισμού της Κω και χάρισαν αμέτρητες στιγμές χαρές.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι που δεν έχει και μεγάλη σημασία ο Ιπποκράτης (χωρίς την Κάμπελ) πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά έμεινε από δυνάμεις με τον Αθηναϊκό να ανεβάζει την απόδοση του στο δεύτερο μέρος και να φτάνει στη νίκη με την Κεχαγιά σαφώς επηρεασμένη και συγκινημένη στην μεγαλύτερη διάρκεια αλλά στα κρίσιμα έδειξε ότι είναι τεράστια αθλήτρια.

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ και είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Το 4-2 (4’) έγινε 10-4 (7’), ενώ το α’ δεκάλεπτο έληξε με +9 (15-6) για τον Ιπποκράτη. Ο Αθηναϊκός ξύπνησε και μείωσε στον πόντο (17-16 στο 13’), αλλά οι γηπεδούχες δεν έχασαν το προβάδισμα (23-19 στο 17’) και 24-23 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια, η ομάδα του Βύρωνα πίεσε στην άμυνα και προσπέρασε στο σκορ (27-29 στο 23’), ενώ είχε σταθερά μία μικρή διαφορά (33-37 στο 27’ και 37-43 στο 30’). Οι φιλοξενούμενες δεν ήταν διατεθειμένες να αφήσουν το παιχνίδι (43-47 στο 33’), ξέφυγαν με +7 (46-53 στο 37’) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Ο Γιάννης Παπούλης που είχε αρκετές νεαρές στην δωδεκάδα τις χρησιμοποίησε στο τέλος με τις Κουζούκα και Κουτρέτση μάλιστα να χρίζονται σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 15-6, 24-23, 37-43, 50-57
Διαιτητές: Μπούκας- Πλιάκας
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης):  Σίντι 26(2), Κασάπογλου 7, Γούναρη 5, Δρεττάκη 4, Πατμίου 2, Σβύνου 2, Κουζούκα 2, Κουτρέτση 2, Μπαλάσα, Σαράγια, Ντούλα, Καλυμνιονάρη
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 4, Σπαθάρου 7(1), Σταμάτη 5(1), Λουκάτου 5, Κεχαγιά 10(2), Ντάναμ 17, Νίξινα 4, Ντάνιελ 5(1).