Νίκη-μισή πρωτιά για το Τριάδι-Η βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο ο Ατρόμητος Τριαδιου επιβλήθηκε με 83-59 στο ντέρμπι της αγωνιστικής του κολεγίου DEI και κάλυψε και τη διάφορα των 14 πόντων του πρώτου αγώνα.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με 9-3 στο 3' όμως αντέδρασε άμεσα το DEI και προηγήθηκε με 16-20 στο 9'. Η είσοδος του Σπυριδόπουλου στο παιχνίδι άλλαξε το status quo και με σερί 18-0 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 34-20 στο 17' για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-27.

Το… επιθετικό κρεσέντο του Ζαχαριάδη στην τρίτη περίοδο διαμόρφωσε το 65-37 στο 30' έχοντας περιοριστεί αισθητά ο Ερμειδης (πρώτος σκόρερ του ομίλου). Στο 31' ο Ντιντας διαμόρφωσε το 67-37 όμως ο Ερμειδης θυμήθηκε τον παλιό του εαυτό (επιστέγασμα το εκπληκτικό του τρίποντο σχεδόν με τη λήξη) και… συμμάζεψε λίγο τη διάφορα για να λήξει το παιχνίδι με 83-59.

Από τον Ατρόμητο που έπαιξε αρκετά καλή άμυνα διακρίθηκαν όλοι και ξεχώρισε ο Ζαχαριάδης (MVP) και τον ακλούθησαν ο Σπυριδοπουλος και ο Γ.  Ντίντας. Από το κολέγιο DEI διακρίθηκε ο Ερμειδης και στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τραχανελλης. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των 50 οπαδών του Ατρόμητου που έδωσαν δυναμικό παρών στο ΔΑΚ Θέρμης.

Δεκάλεπτα: 18-20, 41-27, 65-37, 85-59
Διαιτητές: Τεμέλκου-Δέλλας
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΤΡΙΑΔΙΟΥ (Βαχαροπούλου): Τσαχουριδης Πετ. 11(3), Σπυριδοπουλος 1, Παπαδοπουλος 7(1), Τυμπανιδης 7(1), Μαρκιδης, Τσαχουριδης Παν. 2, Καρπουζης, Ζαχαριαδης 23(7), Ντιντας Γ. 19, Μουτσελης Γ. 13, Δεμιρης.
ΚΟΛΕΓΙΟ DEI (Τζιβάνης-Γρίτζαλης): Τραχανελλης 9(3), Παπαδοπουλος Γ. 2, Παπαδοπουλος Ν. 4, Μαργωνης 6(2), Σαρογλου 4, Σκαμιωτης, Κυπριανιδης 5(1), Παπαδημος, Ιακωβιδης 2, Ερμειδης 27(3).