Ηττα και αποκλεισμός από τον τελικό για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Καλύτερος ο Ολυμπιακός επικράτησε με 85-48

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να κάνει την υπέρβαση  καθώς βρέθηκε απέναντι σε έναν απίστευτο Ολυμπιακό και γνώρισε την ήττα με 85-48. Έτσι ο «Δικέφαλος» θα αντιμετωπίσει τον Αθηναϊκό την Κυριακή στις 12:00 το μεσημέρι για το μικρό τελικό της διοργάνωσης.

OΠΑΟΚ KYANA πάλεψε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήρε πρώτος το προβάδισμα (5-8, 3’), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, ήταν πολύ εύστοχος και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το 8-11 έγινε 24-17 (7’) για να φτάσει η διαφορά στο +10 στο τέλος της περιόδου (33-23). Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου διαμόρφωσαν ουσιαστικά και την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ένα 13-0 οδήγησε στο 46-23 (14’) με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν σε κάθε τομέα της στατιστικής και πάνω στο παρκέ ως το 60-31 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο δείκτης της διαφοράς συνέχισε να ανεβαίνει ως το 74-38 (30’) για να γράψει +41 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (79-38, 31’) και τον αγώνα να ολοκληρώνεται με το τελικό 85-48.

Δεκάλεπτα: 33-23, 60-31, 74-38, 85-48
Διαιτητές: Μητσόπουλος-Διαμαντής-Λιότσος
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 9, Μπόνη 15, Χατζηνικολάου 7, Καλογήρου 2, Μπαλτά 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 7, Τζόνσον 12, Κοσμά 12, Παπαμιχαήλ 7, Κριστόφερσον 4.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελίδου 9, Ρέντμον 7, Σπανίδου 14, Τζουγκράκη 3, Σταυρίδου 7, Κατωπόδη 1, Ταρπάγκου, Κλέμονς 3, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 4.