Στους «16» με δύο νίκες οι έφηβοι των Μαχητών Δόξας Πεύκων

Ζευγάρωσε τις νίκες της απέναντι στην ΜΕΝΤ η ομάδας εφήβων των Μαχητών Δόξας καθώς επικράτησε στα Πεύκα με 64-47 και έτσι άξια και δίκαια κέρδισε την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Θεσσαλονίκης.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά με καλή εμφάνιση και πίεση οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 32-23. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Μαχητών μπήκαν αποφασισμένοι και έτσι γρήγορα έκτισαν μια ικανή διαφορά που άγγιξε τους 20 πόντους. Το τελικό 64-47 τους βρήκε να πανηγυρίζουν μια δίκαιη πρόκριση απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο.

Διαιτητές: Τσανακτσίδης-Τσαλκιτζής Αρ.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χαλκιάς): Παντουλουφος 6, Βαρδης Σ 17(1),Ζορπιδης 2, Ελευθεριαδης 6, Χρηστοφ, Ελευθεριαδης 6, Σρρηκωστας 4, Βαρδης Φ 2, Κοπαιλας 4, Μπδης 7, Ιακωβιδης 16, Παπαευαγγελου, Κουτσουκιδης
ΜΕΝΤ(Καζακλής): Μπουμπουνας 2, Ψωμας, Γκολογκινας 4, Λαχανης 3, Σπυριδωνιδης 4, Κρανιας, Τριανταφυλλιδης 3, Ζυγορης 4, Βογιακης, Χαβουζης 15, Κονιακης 2