«Θρίλερ» στο Βύρωνα με νίκη στο… καλάθι για τον Αθηναϊκό

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αθηναϊκός κόντρα στον Πρωτέα Βούλας με 79-77, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Αθηναϊκός παρά το καλό του ξεκίνημα, στο 30′ είχε μείνει πίσω στο σκορ 58-64 και στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Με το σκορ ισόπαλο 77-77, η Σπαθάρου κέρδισε το φάουλ, που ήταν απόφαση του κόουτς Κτιστάκη, στα 24” για το τέλος και με 2/2 βολές έκανε το 79-77. Στο 39′:54 η Ράντολφ αστόχησε σε δύο βολές για τον Πρωτέα, η Σπυριδοπούλου δεν βρήκε στόχο σε προσπάθεια για τρίποντο και η ομάδα του Βύρωνα πήρε τελικά τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 26-15, 43-46, 58-64, 79-77
Διαιτητές: Μπίκας-Γιακείμη
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 14 (1), Σιδεράκη, Σπαθάρου 13 (2), Λουκάτου, Κεχαγιά 9 (1), Ντάναμ 27 (1), Νίξινα 10, Ντάνιελ 16 (3), Λίτσι
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Ρουτάν 12 (2), Κωστάκη 3, Κίτσιου 2, Σπυριδοπούλου 10, Μπότση, Ράτζα 5, Νικολοπούλου 15, Ράντολφ 30, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου.