Δίκαια νίκη για τον ΑΟ Σερρών

Πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΟ Σερρών που επικράτησε με  52-44 του Ηρακλή. Οι «πράσινες» κόντρα σε όλα τα προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν (η Τόγα αγωνίσθηκε με υψηλό πυρετό, η Χωλοπούλου από το τρίτο δεκάλεπτο είχε ενοχλήσεις στην αριστερή γάμπα, ενώ η Μπακιρτζίδου τραυματίσθηκε στο αριστερό γόνατο στο τέταρτο δεκάλεπτο) κατάφεραν να υπερκεράσουν το εμπόδιο του «Γηραιού».

Όπως γράφει το www.serresbasket.gr στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωτεργάτριες τις Χωλοπούλου - Μπακιρτζίδου το «τριφύλλι» προηγήθηκε 12-6 (4:42). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 16-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας σε 16-16 (7:05). Οι Σερραίες ανασυντάχθηκαν (23-18, 2:27) και η περίοδος έληξε 24-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τζιαμπάζη ήταν «καυτή» από τη περιφέρεια ευστοχώντας σε τρία διαδοχικά τρίποντα (37-29, 1:30). Η περίοδος έκλεισε με 37-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες έκαναν σωστή διαχείριση του παιχνιδιού ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (45-35, 4:04).

Οι «κυανόλευκες» επιχείρησαν να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης μειώνοντας σε 48-44 (1:31), αλλά η Τζιαμπάζη με ακόμη ένα καθοριστικό σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 (51-44 στο 39') «κλείδωσε» το ροζ φύλλο αγώνος για τον ΑΟΣ.

Οι «πράσινες» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε βάθος πάγκου. Κορυφαία από πλευράς γηπεδούχων ήταν η Τζιαμπάζη, η οποία «εκτέλεσε» τον Ηρακλή.

Δεκάλεπτα: 16-10, 24-22, 37-31, 52-44
Διαιτητές: Εκίζογλου-Λαδάς
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Δώδος): Χωλοπούλου Ν. 12 (1), Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 15 (5), Γκλεζάκη 9, Πρόικου 4, Στεφανίδου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καφαντάρη): Τσουμπερλή 2, Ελευθεριάδου 2, Παπαβασιλείου 10, Ξανθοπούλου 2, Καρρά 6, Γεροστεργίου 5, Τσίτσου 9, Λογδανίδου 6, Ντάλα 2, Οικονόμου, Μαρκουλάκη.