Τo πανόραμα της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ

Με τα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

1.   NEW ADVERT                                   22                    11-0
2.   KYANA                                               19                     7-5
3.   ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ                                    18                     8-2
4.   COCA COLA 3E                                 18                     7-4
5.   ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                                      18                     7-5
6.   SBC "ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ"                    18                     6-6
7.   MEDICAL                                           18                     6-6

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ – MEDICAL  40-54

Στον αγώνα του Σαββάτου, η ομάδα της Medical είχε ένα εύκολο απόγευμα, αφού δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τους Βετεράνους Σταυρούπολης με το τελικό 54-40.
Αρχικά το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα και για τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, κάτι το οποίο μαρτυρά και το επιμέρους σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (9-12) Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι με συνέπεια το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 20-11.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Medical παίζοντας καλύτερο μπάσκετ και δημιουργώντας φάσεις  μέσα από τη ρακέτα, κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά υπέρ της και να κλείσει το δεκάλεπτο με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 40-26. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο παίχτηκε ελεύθερο μπάσκετ και η κόρνα της λήξης του αγώνα από τη γραμματεία βρήκε την ομάδα της Medical νικήτρια με 54-40.
Δεκάλεπτα : 12-9, 20-11, 40-26, 54-40
Διαιτητές: Τσανακτσίδης, Κούσης

MEDICAL (Φελουκίδης): Κούκης 4, Φελουκιδης 4, Αναστασιλάκης Α. 18, Θεοδοσιαδης 10, Καζάκος 5(1), Αναστασιλάκης Χ. 2, Στυλιανού 6, Τσουκαλάς  5(1).
 Βετεράνοι Σταυρούπολης  (Σταυρουλάκης): Κοσκερίδης 1, Λαζογλου, Καλεσης 16, Ιωαννιδης, Σταυρουλακης 10, Τριανταφυλλου 4, Γραμματογλου 5(1), Γκαναλας 4.

Στο κλειστό της Ιωνίας όλοι περίμεναν το ντέρμπυ της αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ.
Οι αήττητοι ΝΕW ADVERT αντιμετώπιζαν τους περσινούς φιναλίστ και δεύτερους στη φετινή βαθμολογία ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ. Στο γήπεδο εμφανίστηκαν όμως μόνο οι πρώτοι και κέρδισαν εύκολα με 86-68.
Το παιχνίδι δε χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς από την αρχή οι νικητές πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ (18-2), την οποία και αύξησαν στη συνέχεια αγγίζοντας περίπου τους τριάντα πόντους (65-37). Στο τελευταίο δίλεπτο οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ συμμάζεψαν τη διαφορά και την έριξαν έως και τους 12 πόντους (80-68).
Οι νικητές εμφανίστηκαν πλήρεις και έδειξαν ότι είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο, ενώ οι παίκτες των  ΕΛΑΙΩΝΩΝ, όπως τόνισαν οι ίδιοι, θα ήταν καλύτερα αν πήγαιναν για χειμερινά μπάνια στην κατασκήνωση.
Δεκάλεπτα : 24-11, 48-32, 66-43, 86-68.
Διαιτητές; Μαρος- Κασόλης- Χατζίδου
ΝEW ADVERT (Κολυμβάνος) : Κολυμβάνος 6, Μαυριδης, Ποτουρίδης 12(2), Πλιόσκας Β.10, Φακαλης Ν.2, Ψυλλας Δ. 13(1), Πανταζής Θ. 9(1), Τορουνίδης Σ. 2, Πλιόσκας Θ. 13, Φαρμάκης Γ. 5(1), Αντικατζίδης 14.
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης): Κώττης 5(1), Σαχινίδης Β. 24(2), Σιταρίδης Β. , Παραμανίδης 4, Τερζάκης 17(2), Παπαποστόλου 2, Χατζηβρέττας 16 (2), Χατζηκυριακίδης , Ιωαννίδης.

Μεγάλο ντέρμπι σε φιλικό κλίμα διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής, με την ομάδα της SBC να πάιρνει τη νίκη στο τελευταίο δίλεπτο με 53-60 επί της Coca cola 3E.
Μετά από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο, η  γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πάρει διαφορά μέχρι και 8 πόντους, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, που με σφιχτή άμυνα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία στο 30’ (38-38).
Αργυρόπουλος και Παζαρλής με συνεχόμενα καλάθια κρατούσαν την SBC στην πρωτοπορία του σκορ στην τελευταία περίοδο, ενώ μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, η Coca Cola μείωσε στον πόντο (52-51) με τρίποντο του Μήτση. Ωστόσο 7 συνεχόμενοι αναπάντητοι πόντοι του μεγάλου πρωταγωνιστή των νικητών (και MVP του αγώνα) Παζαρλή στο τέλος έγειραν τη πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 53-60. Διακριθέντες επίσης από τους νικητές οι Βλαχάκης και Αργυρόπουλος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ανδρέου, Τζήλιας, αλλά και ο αρχηγός Πλακίδας με τα φαρμακερά σουτ που πέτυχε.
Δεκάλεπτα: 15-14, 23-29, 38-38, 53-60
Διαιτητές: Αμπαδογιάννης, Ψωμιάδης
Coca Cola 3E (Πλακίδας): Κυβερνήτης 4, Λεμόνας, Ορφανουδάκης, Πλακίδας 14(1), Ανδρέου 11, Μήτσης 7(1), Τζήλιας 17.
SBC ''ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ''  (Παζαρλής): Στεργίου, Σταυρόπουλος 5(1), Τάνης 1, Αργυρόπουλος 14, Βλαχάκης 10, Παπαθανασίου 7, Παζαρλής 23(5).