Εκανε την έκπληξη ο ΑΟ Σερρών-Διαμαρτύρεται για τη διαιτησία ο Ολυμπιακός Βόλου-Βίντεο με τα επίμαχα σημεία του αγώνα

Ο ΑΟ Σερρών ήταν ο νικητής στο επεισοδιακό και συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς επικράτησε με 65-59.

Στο 32ο λεπτό το σκορ ήταν 41-55 για τους φιλοξενούμενους που είχαν το προβάδισμα από την αρχή. Οι Σερραίες πέρασαν μπροστά με 56-55 στο 38ο λεπτό και η Ζέρβα έκανε το 56-57, αλλά υπέπεσε σε πέμπτο φάουλ. Το  58-57 διαμόρφωσε με βολές η Χωλοπούλου, ενώ αμέσως έγινε το 58-59 από την Κυριατζίδου. Η Γκλεζάκη ισοφάρισε σε 59-59 με βολή και στη συνέχεια ενώ απέμειναν 22 δεύτερα ήρθε η τεχνική ποινή στον πάγκο του Ολυμπιακού και με έξι βολές διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η αποβολή της Σαρακατσάνη στο 31ο λεπτό ύστερα από αψιμαχία με Τζιαμπάζη και οι τρεις τεχνικές στον πάγκο του Ολυμπιακού ήταν άλλα δύο χαρακτηριστικά του παιχνδιού. Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από την διαιτησία και κατέθεσαν ένσταση υποστηρίζοντας ότι στο 59-59, και ενώ απέμειναν 24 δεύτερα πριν το τέλος και έξι δεύτερα για επίθεση, οι διαιτητές σταμάτησαν το παιχνίδι πήραν πίσω το επιθετικό φάουλ που έδωσαν και αντί για έξι τους έδωσε 14 δεύτερα για την επίθεση.

Δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 41-53, 65-59
Διαιτητές: Παπαδόπουλου Χρ.-Πράττος
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Δώδος): Μπακιρτζίδου 22, Τσιαμπάζη 9(3), Χωλοπούλου Ν. 6, Ανδρεάδη, Γκλεζάκη 9, Τόγα 11(3), Πρόικου 8(2), Στεφανίδου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ(Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 22(3), Σαρακατσάνη, Γαλιατσάτου 9(1), Αγαγιώτη 2, Σουλτάνη 13(1), Χούτα, Αρτεμισίου, Ζέρβα 12, Ζήτη, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Μπαλλά.