«Διπλό» στις Συκιές για τον ΑΣ Αστέρες

Με το δεξί ξεκίνησε το 2016 για τον ΑΣ Αστέρες που νίκησε την HOOP με 46-59. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και έληξε ισόπαλη (16-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αστέρες προηγήθηκαν μέχρι και με επτά πόντους και με τέτοια διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά ανέβαινε σταθερά. Παρά τις πολλές απουσίες (Σπανός, Τρίτσκας, Γροζτίδης, Πούρναρης, Φιλαλήθης) και την δυσκολία της διακοπής του πρωταθλήματος λόγω εορτών οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και νικήσαν με διαφορά 13 πόντων.

Δεκάλεπτα: 16-16, 23-30, 30-42, 46-59
Διαιτητές: Καρκάλετσης-Δικταπανίδης
HOOP (Καραδήμος-Μασλαρινός): Δουμάνης, Μαλλιώρης 19(1), Λουμπούνης 3(1), Μακρίδης 1, Κουτσουρίδης 3(1), Τσακίρης, Μπράβος 2, Βουγιουκλής, Τσακίρης, Βελίκης 9(1), Γκατζούνης 3(1), Κοτταράς 6.
ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Ταξιλταρίδης): Ζιώγας 7(1), Δαλακιουρίδης, Τσικαντέλης 6, Κουμπουρέλος 4, Σερμπέζης 15(2), Πλυτας, Χαρκούσης 12, Μόσχος 11(3), Κυρμανίδης 2, Γαβρίδης 2, Αθανασιάδης.