16 Δεκ 2015

Καλύτερος στην επανάληψη ο Χορτιάτης

Νέα επιτυχία για τον Χορτιάτη που επικράτησε στο Ασβεστοχώρι με 50-42 του Θερμαϊκού Θέρμης. Οι νικήτριες πήραν ένα προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και το κράτησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα.

«Ανέβασε στροφές» στο τέλος ο Φρυγανιώτης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή ο Φρυγανιώτης που αγωνίστηκε χωρίς Κωνσταντινίδου, Ταρπάγκου Φ. (για να ξεκουραστούν) επικράτησε με 51-20 του Αριστοτέλη Σταυρού, ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή του στην τελευταία περίοδο.

Ανετο «διπλό» στο Καλοχώρι για τον ΓΣ Μενεμένης

Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντους από τα πρώτα λεπτά ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε εύκολα στο Καλοχώρι του τοπικού Μεγάλου Αλεξάνδρου με 44-66.

«Φόρτσαρε» στο τρίτο δεκάλεπτο ο αήττητος ΕΟ Σταυρούπολης

Ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση των Αμπελοκήπων Μενεμένης, καθώς στην επανάληψη οι έμπειρες παίκτριες του ΕΟ Σταυρούπολης, «έσφιξαν» την άμυνα και με σερί 4-26 επικράτησαν εύκολα με 23-55.

Στηρίζει το προπονητικό επιτελείο η διοίκηση της Προποντίδας

Η διοίκηση της Προποντίδας με ανακοίνωσή της, «στηρίζει τον προπονητή Χρήστο Μασλαρινό και τον βοηθό Σάκη Γιαννακό για την επίτευξη του στόχου της ομάδας στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Το Σάββατο η τελετή λήξης και οι τελευταίοι αγώνες του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Τα ονόματα και το πρόγραμμα-Τα έσοδα στους «φίλους του Πέτρου»

Το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015 στις 10:30 στο γήπεδο Μίκρας Β΄ θα γίνει η τελετή λήξης του τουρνουά διαμερισμάτων για αθλητές γεννημένους το 2002.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

«Σοβαρεύτηκαν» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι νέοι του ΠΣ Ευκαρπίας

Ξεπερνώντας την άσχημη εμφάνιση της πρώτης περιόδου οι νέοι του ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησαν στον Αγιο Παύλο του Κεραυνού με 66-72. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους νικητές για Παουλεάνου και Ουλουσίδη, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Σκουφεζής Α. και Βεργόπουλος.

Try-outs 2015-16 για την ακαδημία του Αρη-Το πρόγραμμα των προπονήσεων

Οι διαιτητές και κομισάριοι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών

Οι διαιτητές και κομισάριοι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, είναι:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε Α1, Α2 και ημιτελικά κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε Α1, Α2 και ημιτελικά κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών είναι:

Πανταζή: «Να κάνουμε μια αξιόλογη πορεία»

Με θετικό πρόσημο έκλεισε ο πρώτος γύρος του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών για τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου. Η επιστροφή της ομάδας στα… σαλόνια του γυναικείου μπάσκετ έβαλε δύσκολα σε πολλούς αντιπάλους ελπίζοντας, πάντως, σε ακόμη καλύτερη συνέχεια στο δεύτερο γύρο.

Αλλαγές ωρών έναρξης σε αγώνες Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών και Β΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι έπειτα από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας της Γ’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών (Προημιτελικοί Αγώνες), Α.Ο. Τερψιθέα Γλυφάδας – Αθηναϊκός θα διεξαχθεί την Κυριακή 20/12/2015 και ώρα 17.00 αντί 19.00.

Αρης, ΠΑΟΚ, Μαντουλίδης και ΧΑΝΘ στο δεύτερο τουρνουά εφήβων του ΣΔΚΘ-Το πρόγραμμα των αγώνων

Ο Σύνδεσμος Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θεσσαλονίκης ανακοινώνει ότι το δεύτερο τουρνουά εφήβων U18 θα πραγματοποιηθεί με την υποστήριξη του Μουσείου Μπάσκετ της Χ.Α.Ν.Θ. στις 26 και 27 Δεκεμβρίου 2015 στο Αθλητικό Κέντρο «Μίμης Τσικίνας» (κλειστό γήπεδο Μπάσκετ της ΧΑΝΘ).

Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΔΕΚΑ(Ελπίδες Ηλιούπολης)-Αριστοτέλης Σταυρού για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΘ

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Οι βαθμολογίες στην Α΄ γυναικών

Τα πρωταθλήματα της Α΄ γυναικών και των νέων κυριαρχούν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Τρελές καταστάσεις με τους διαιτητές στο Νέο Ρύσιο

Απίστευτα σκηνικά διαδραματίστηκαν στο Νέο Ρύσιο στο παιχνίδι νεανίδων της Αναγέννησης και της ΑΕ Πυλαίας, το οποίο ολοκληρώθηκε με καθαρή επικράτηση των γηπεδούχων (75-55).

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των παγκορασίδων, του μίνι και του προμίνι κοριτσιών του ΠΑΟΚ και του Αστέρα Καβάλας

Τουρνουά μπαμπίνι το Σαββατοκύριακο από την DBA

Η ακαδημία DBA (Diamonds Basketball Academy) διοργανώνει για πρώτη φορά τουρνουά μπαμπίνι, το Σάββατο 19/12 και την Κυριακή 20/12/2015 ,στις εγκαταστάσεις της Σχολής Αδαμάντιος-Καλαμαρί (Γεωργικής σχολής 44,Πυλαία Θεσσαλονίκης).

Συνέχισε το σερί η Ολυμπιάδα Ανω Πόλης

Τέταρτη σερί νίκη για την Ολυμπιάδα Άνω Πόλης, αυτή την φορά κόντρα στη ΔΕΗ.

Διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του αγώνα με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου η Νίκη Λευκάδας

Από το ΔΣ της Νίκης Λευκάδας πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι ανακοίνωση:

«Βόλτα» στην Περαία για τις νεάνιδες του Αρη

Εχοντας εντυπωσιακή διαφορά από τα πρώτα λεπτά, οι νεάνιδες του Αρη επιβλήθηκαν του Ζέφυρου στην Περαία με 16-80. Στο 10ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου η Τάιμα Αλασχάρ των γηπεδούχων τραυματίστηκε στο αριστερό της γόνατο και δεν ξαναγύρισε στο παιχνίδι.