Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Παναθηναϊκός-Τερψιθέα Γλυφάδα για την Α1 γυναικών

Διπλή επιτυχία για την υποδομή του Καλοχωρίου

Με άνετες επικρατήσεις συνέχισαν έφηβοι και κορασίδες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Διαφορά 42 πόντων για τους εφήβους της Θέρμης

Χωρίς προβλήματα οι έφηβοι του Θερμαϊκού επικράτησαν στη Θέρμη της Αποκάλυψης με 89-47.

Διαφορά 30 πόντων στην Τριανδρία για τις κορασίδες του Παναθλητικού-Πειραματικού-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι

Εύκολο απόγευμα είχαν οι κορασίδες του Παναθλητικού-Πειραματικού στην έδρα του Αχιλλέα Τριανδρίας καθώς επικράτησαν με 33-63. Οι παίκτριες των Συκεών πήραν νωρίς κεφάλι και κράτησαν μια μεγάλη διαφορά έως το τέλος.

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του ΒΑΟ και του ΑΟΚ Βέροιας

«Εννέα στα εννέα» για τους άνδρες του Ναύαρχου Βότση

Αήττητο συνεχίζει το ανδρικό του Ναυάρχου Βότση που χθες Παρασκευή επικράτησε με 53-44 της PBA και πέτυχε την ένατη νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Η νικήτρια ομάδα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και παρέμεινε πρώτη μόνη στην κορυφή.

«Υγιεινός περίπατος» των κορασίδων του Αρη

Με χαρακτηριστική άνεση όπως φαίνεται από το τελικό 85-11 επικράτησαν οι κορασίδες του Αρη στο «Αλεξάνδρειο» της ΑΕ Πυλαίας που αγωνίστηκε με έξι αθλήτριες.

Τουρνουά μπαμπίνι από την DBA

Η ακαδημία  DBA (Diamonds Basketball Academy) διοργανώνει για πρώτη φορά τουρνουά μπαμπίνι, το Σάββατο 19/12 και την Κυριακή 20/12/2015 ,στις εγκαταστάσεις της Σχολής Αδαμάντιος – Καλαμαρί (Γεωργικής σχολής 44,Πυλαία Θεσσαλονίκης).

«Βόλτα» στην Ηλιούπολη για τις κορασίδες του ΠΑΟΚ

Εύκολη επικράτηση για τις κορασίδες του ΠΑΟΚ που κέρδισαν στην Ηλιούπολη τον ΕΟ Σταυρούπολης με 13-79.

Συνέχισε το σερί η Ολυμπιάδα Ανω Πόλης

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ολυμπιάδα Ανω Πόλης που επικράτησε με 63-43 του ΠΑΟΚ Κυμίνων Νέων Μαλγάρων.

«Διπλό» στην Πολίχνη για τους εφήβους των Αμπελοκήπων Μενεμένης

Σημαντικό «διπλό» στην Πολίχνη για το εφηβικό των Αμπελοκήπων Μενεμένης που επικράτησε με 63- 66 της Αναγέννησης Φλόγας.

Πέρασαν από το Μαντουλίδη οι έφηβοι του Αρη

Νίκη εκτός έδρας για το εφηβικό του Αρη απέναντι στο Μαντουλίδη με 54-53. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη με τους γηπεδούχους, αν και αγωνιζόταν χωρίς τον τραυματία Χρηστίδη, να έχουν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Εύκολη νίκη για τις κορασίδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Εχοντας μεγάλο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι κορασίδες του Απόλλωνα επικράτησαν στην Καλαμαριά με 65-36 της ΜΕΝΤ.

Ανετη επικράτηση για τις γυναίκες του Παναθηναϊκού-Η βαθμολογία της Α1 γυναικών στιγμιότυπα και δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Α1 γυναικών, επικρατώντας εύκολα με 62-44 της Τερψιθέας, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Λεωφόρου.

Κλείτσα: «Συγκέντρωση και άμυνα»

Στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, ο Αθηναϊκός αγωνίζεται αύριο Κυριακή (29/11 - 17:00) στο κλειστό της Βούλας «Γ.Γεννηματάς», με αντίπαλο τον Πρωτέα.

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά της ακαδημίας αγοριών και κοριτσιών του ΠΚ Νεάπολης στο Βόλο με τη Μεταμόρφωση

Οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα στην Ιστορία της Α΄ ΕΚΑΣΘ Γυναικών-Εφτασε τα 200 τρίποντα η Τσαλοπούλου

Μια αρκετά ενδιαφέρουσα στατιστική με τις πρώτες σκόρερ και μπομπέρ από τότε που καθιερώθηκε το τρίποντο από τα 6.75, συνεχίζει να δημοσιεύει το μπλογκ.  Αναλυτικά:

Συναντήσεις της ακαδημίας του Μακεδονικού με παιδοψυχολόγο-Φωτορεπορτάζ

Ολοκληρώθηκαν χθες οι συναντήσεις για τον Νοέμβριο των τμημάτων ακαδημίας του Μακεδονικού με την υπεύθυνη παιδοψυχολόγο του συλλόγου Μυρτώ Στάγκου.

Οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-Πέρασε μπροστά στις σκόρερς η Κάνουλα

Μετά την όγδοη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα είναι οι εξής:

Εντυπωσιακή και εκτός έδρας η αήττητη Δόξα Ασσήρου

Συνεχίζει το βιολί της η Δόξα Ασσήρου καθώς επικράτησε εκτός έδρας επί της Ηλιούπολης με 39-75 και έκανε το 9/9. Οι φιλοξενούμενοι δεν συνάντησαν δυσκολίες και έτσι ο κόουτς χρησιμοποίησε και τους δώδεκα παίκτες οι οποίοι σκόραραν όλοι.

Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου

Παίζοντας καταπληκτική άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι παίκτες του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Θερμαϊκό, επικρατώντας με 59-48 και  κατακτώντας έτσι ακόμη μία νίκη στην έδρα τους.

Τα πρωταθλήματα εφήβων και κορασίδων ξεχωρίζουν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ανετη επικράτηση για τον Πύργο Χαλάστρας-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα με τη ΔΕΗ

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα ο Πύργος επικράτησε στη Χαλάστρα της ΔΕΗ με 71-52.

Εσβησε τη… Φλόγα ο ΑΣ Αστέρες

Ο ΑΣ Αστέρες έσβησε την... Φλόγα της Αναγέννησης και έτσι έφτασε την τρίτη σερί νίκη του με 66-48. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με σκορ 17-17.

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα Αστέρας Σίνδου-Ασβεστοχώρι για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Νίκη στα Κουφάλια για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Οι Ελπίδες Ηλιούπολης αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά (31-19), κατάφεραν στην  επανάληψη να γυρίσουν το ματς και πάρουν την νίκη από την νεανική και μαχητική ομάδα του ΓΑΣ Κουφαλίων με 44-59. Ο αγώνας έγινε στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ1 ΕΚΑΣΘ.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Βόσπορος

Ακόμα μια νίκη στο ενεργητικό του πρόσθεσε ο Βόσπορος Καλαμαριάς που επιβλήθηκε του Βελλερεφόντη με 83-68.

Πέρασε από την Τριανδρία ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς

Έβγαλε ενέργεια στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς και νίκησε σε μια δύσκολη έδρα τον ΣΑΕ Αστέρια με 69-65.

«Διπλό» στο ντέρμπι για τον Ατρόμητο Τριαδίου

Ύστερα από ένα εντυπωσιακό σε διακυμάνσεις σκορ παιχνίδι ο Ατρόμητος Τριαδιου απέδρασε με το διπλό από την Κλεάνθους υποχρεώνοντας το μαχητικό Πέρα στην πρώτη εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα με 69-77.  Έτσι κάνοντας το «8 στα 9» πλησιάζει το στόχο του των 12 νικών που του εξασφαλίζουν την παραμονή στη Γ1.