23 Οκτ 2015

Αναβολή λόγω..διαιτητή στους Αμπελόκηπους

Ο αγώνας μεταξύ της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της Ολυμπιάδας Ανω Πόλης για την Τρίτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ, δεν διεξήχθη καθώς δεν προσήλθε η δεύτερη ορισθείσα διαιτητής Ελένη Διβόλη.

Πρόκριση με... ευχές για την ΕΚ Σταυρούπολη

Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η ΕΚ Σταυρούπολη επιβλήθηκε στην έδρας της με 72-43 του Πορφυριακού. Ολη η ομάδα των νικητών εύχεται περαστικά στο τραυματία αθλητή Γιώργο Σαχινίδη και στον πρόσφατο εγχειρισμένο προπονητή Λευτέρη Κουργιαννίδη με την ελπίδα να γυρίσουν σύντομα στο παρκέ.

Εκπληκτική εμφάνιση και πρόκριση για τον Παναθλητικό Πειραματικό

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι ομάδων της Α΄ ανδρών για την τρίτη φάση του κυπέλλου της ΕΚΑΣΘ, ο Παναθλητικός-Πειραματικό καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας του Γαλαξία με 53-85.

Καθαρή επικράτηση για το Φάληρο

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το Φάληρο δεν δυσκολεύτηκε στην έδρα του και επιβλήθηκε με 68-42 της Ακαδημίας Αστέρια, σε εξ αναβολής αγώνα για τον δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Πέρασε από το Καλοχώρι ο Ολυμπος-Η βαθμολογία του Α΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Εχοντας το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Ολυμπος Ελευθερίου Κορδελιού επικράτησε στο Καλοχώρι με 63-68 του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και έφεραν το ματς στο καλάθι, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Ανετη πρόκριση για την ΑΕΕ Τούμπας-Γεωργάκας-Βουλίδης στη θέση του Καπνιά

Εντυπωσιακή στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της ΑΕΕ Τούμπας επικράτησαν εκτός έδρας των ΑΣ Αστέρων με 58-81 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Δείτε το pregame του αγώνα Πρωτέας Βούλας-Κρόνος Αγίου Δημητρίου για την Α1 γυναικών

Δείτε σε δύο βίντεο το pregame του αγώνα Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός για την Α1 γυναικών

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ένα παιχνίδι για το κύπελλο ανδρών περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ρήξη χιαστού η Τσιχλάκη-Περαστικά από τον Πρωτέα Βούλας

Ρήξη χιαστού στο αριστερό πόδι υπέστη η Τζο Τσιχλάκη στην αναμέτρηση των νεανίδων του Πρωτέα Βούλας με τον Πανιώνιο το βράδυ της Τετάρτης.

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι νέοι του Κεραυνού Αγίου Παύλου

«Ανεβάζοντας στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο οι νέοι του Κεραυνού Αγίου Παύλου επικράτησαν των Αμπελοκήπων Μενεμένης με 68-46.

Νίκη εκτός έδρας επί του Ιωνικού για τους νέους της ΕΚ Σταυρούπολη

Για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος K20 της ΕΚΑΣΘ, η ομάδα των νέων της ΕΚ Σταυρούπολη νίκησε την αντίστοιχη του Ιωνικού εκτός έδρας με 61-67.

Ένα μήνα εκτός αγωνιστικών χώρων ο Θάνος Κουκουράβας

Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΟΚ επέβαλλε στον Θάνο Κουκουράβα  (μέλος Δ.Σ. ΓΣ Λαρισαίων 1928), την ποινή της απαγόρευσης εισόδου στον αγωνιστικό χώρο των γηπέδων που αγωνίζεται η ομάδα του  διάρκειας ενός μηνός.

Αποχωρεί από τη Γ΄ Εθνική Ανδρών η Μεταμόρφωση Βόλου

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, το Σωματείο ΑΟ Μεταμόρφωση Βόλου, με έγγραφο του, αποχώρησε από το Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2015 – 2016, σύμφωνα με το άρθρο 7 της Ειδικής Προκήρυξης της κατηγορίας και το άρθρο 47 παρ. 2 των κανονισμών υποβιβάζεται δύο Κατηγορίες και υφίσταται μείωση ενός βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα του Πρωταθλήματος που θα συμμετέχει την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017.

Τρεις εξ αναβολής αγώνες για την Β΄ ανδρών και πολλούς για το κύπελλο περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ανετο «διπλό» στο ντέρμπι των Συκεών για τους νέους του ΒΑΟ

Πολύ καλύτεροι σε όλο τον αγώνα οι νέοι του ΒΑΟ επικράτησαν εκτός έδρας της ΗΟΟΡ με 56-92.

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου και της Τρίτης στην ΕΚΑΣΘ

Πολύ λιγότερα παιχνίδια λόγω των αργιών περιλαμβάνει το πρόγραμμα των επόμενων ημερών στην ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Δείτε νέα στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΕΕ Τούμπας-Παναθλητικός Πειραματικό για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Νίκη στις λεπτομέρειες για τον Ολυμπο Ελευθερίου-Κορδελιού- Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπος επικράτησε στο Κορδελιό με 56-53 των Γαλάζιων και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Πρόκριση με ντάμπλ σκορ και… τέσσερα για τον Κεραυνό Αγίου Παύλου

Στις 32 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ προκρίθηκε ο Κεραυνός Αγίου Παύλου καθώς επικράτησε άνετα, όπως φαίνεται και από το τελικό 34-72, του Εθνικού Ευόσμου.  Τις δύο ομάδες χωρίζουν τρεις κατηγορίες, αφού οι ηττημένοι αγωνίζονται στην Γ2. Ο αγώνας διεξήχθη στην έδρα των νικητών, αν και τυπικά φιλοξενούμενοι, καθώς ο Εθνικός δεν είχε αντίρρηση.