6 Οκτ 2015

Πήραν το ντέρμπι στην Πυλαία οι νεάνιδες του Νέου Ρυσίου

Μεγάλο «διπλό» για τις νεάνιδες της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου που με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κουλαρτσά επικράτησαν στην Πυλαία της ΑΕ με 52-56. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με τις φιλοξενούμενες να είναι λίγο μπροστά στο σκορ.

Ανετη επικράτηση για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ

Χωρίς να προβληματιστεί ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 73-17 του Ερμή Λαγκαδά για το πρωτάθλημα νεανίδων. Παρά το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκαν οι νεάνιδες για πέντε μόλις λεπτά και στη συνέχεια η νικήτρια ομάδα έπαιζε με κορασίδες και παγκορασίδες, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς υπέρ της.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

«Φόρτσαραν» μετά την δεύτερη περίοδο οι νεάνιδες του Αρη

Για ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση του Ζέφυρου στο «Αλεξάνδρειο» καθώς στη συνέχεια οι νεάνιδες του Αρη επέβαλαν τον ρυθμό τους και επικράτησαν τελικά με 70-22.

Προσθήκη με μέλλον η Μάντζου για τη Νίκη Βόλου

Το τμήμα γυναικών του ΓΣ Νίκη Βόλου ανακοίνωσε την απόκτηση της καλαθοσφαιρίστριας Αγγελικής Μάντζου από τον Λασσάνη Κοζάνης.

«Δύο στα δύο» για τον ΑΣΚ Λαγκαδά

Νέα επιτυχία χθες το βράδυ για τον ΑΣΚ Λαγκαδά με «διπλό» στα Πεύκα επί των Ακαδημιών Πρωταθλητών (52-62). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 14 λεπτά.

Δείτε σε δύο βίντεο την παρουσίαση των γυναικών του Πανιωνίου

Γευμάτισαν στο Ocean Basket οι γυναίκες του Πρωτέα Βούλας-Δείτε το βίντεο

Ανετο «διπλό» για τον Αχιλλέα Θερμαϊκού

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Αχιλλέας Θερμαϊκού πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του επί της αξιόμαχης Αποκάλυψης με το ευρύ 45-66.

«Δύο στα δύο» για τον Άτλαντα

Δεύτερη επιτυχία για τον Ατλαντα που επιβλήθηκε με 74-60 του Αετού Φιλύρου. Η νικήτρια ομάδα είχε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά έδειξε χαρακτήρα και πήρε άλλο ένα ρόζ φύλλο. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Γιώργο Ζόγγα που ήταν τραυματίας.

Απάντησε στο Πέρα ο Λόρτος για το στοίχημα-«Θα κινηθεί αστραπιαία η ΕΚΑΣΘ»

O ΑΣ Πέρα Θεσσαλονίκης με ανακοίνωσή του ευχαριστεί τον Σάββα Λόρτο, πρόεδρο της ΕΚΑΣΘ, για την άμεση ανταπόκριση του στην χθεσινή ανακοίνωση του συλλόγου για το θέμα του στοιχηματισμού στους αγώνες της Ένωσης, καθώς διαβεβαίωσε ότι η Ένωση κινείται ήδη αστραπιαία στο φαινόμενο των καιρών όπως μας είπε  και θα επανέλθει άμεσα με ανακοινώσεις ενημερώνοντας τις ομάδες της Ένωσης.

Οι σκόρερ και οι «μπόμπερ» της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Προηγούνται Μούμογλου και Μασλαρινός

Μετά την χθεσινή δεύτερη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών οι πρώτοι σκόρερ και μπόμπερ σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΑΕΕ Τούμπας (http://aeet.gr/) είναι οι εξής:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Αριστοτέλης Επανωμής-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Η Πελαγία Κόκκινου στον Πύργο Χαλάστρας (!!!)

To ΔΣ του Πύργου Χαλάστρας ανακοίνωσε την απόκτηση της Πελαγίας Κόκκινου για το γυναικείο τμήμα του συλλόγου.

Καλύτεροι στην επανάληψη οι παίδες του Αρη-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τη μικτή ΕΚΑΣΘ

Νίκη εκτός έδρας για το παιδικό του Άρη απέναντι στην μικτή ΕΚΑΣΘ με 73-61.Οι «κίτρινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας.

Η Αντιγόνη Χαιριστανίδου μιλάει στο sportshero.gr

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα και στιγμιότυπα από τον χθεσινό αγώνα Μακαμπή-ΠΚ Νεάπολης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Οι σκόρερς του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ-Προηγούνται Γεροστεργίου και Κομνηνού του Ηρακλή

Με το χθεσινό αποτέλεσμα ο πίνακας των σκόρερς του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ διαμορφώθηκε ως εξής:

Ν. Αγγελόπουλος: «Πρωταθλητισμός χωρίς πίεση δεν υπάρχει»

Με το… καλημέρα στο πρωτάθλημα της Α2 ο Φάρος Κερατσινίου έδειξε τις διαθέσεις του κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 105-79 τη Λιβαδειά.

Το πρωτάθλημα νεανίδων κυριαρχεί στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Δείτε την παρουσίαση του project των ακαδημιών του Ολυμπιακού από το Νίκο Κεραμέα

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ποσειδών Μηχανιώνας-Παναθλητικός Πειραματικό για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Χρειάστηκε παράταση ο Κανάρης

Επειτα από ένα δυνατό παιχνίδι ο Κανάρης επικράτησε στην παράταση με 64-63 του Ποσειδώνα Καλαμαριάς που έχει παράπονα από την διαιτησία.

Ηττα στις λεπτομέρειες για το Νόμο

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Νόμος γνώρισε την ήττα στον πρώτο επίσημο αγώνα και στην… παρθενική εμφάνιση στην πρώτη κατηγορία του Εργατοϋπαλληλικού Πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης από την Εθνική Τράπεζα (η οποία πέρυσι κατέλαβε την πέμπτη θέση) με 58-52.

Έυκολη επικράτηση για τους εφήβους του Γαλαξία Αδένδρου

Χωρίς ιδιαίτερη πίεση οι έφηβοι του Γαλαξία Αδένδρου κατάφεραν τα κρατήσουν σε απόσταση ασφαλείας τους παίκτες του Αγίου Γεωργίου Νεοχωρούδας και εν τέλει να κερδίσουν το παιχνίδι με 52-22

Συνεχίζουν το σερί οι Γαλάζιοι

Τρίτη σερί νίκη για τους Γαλάζιους σε έξι μέρες που δεν επηρεάστηκαν ούτε από τα συνεχόμενα παιχνίδια ούτε από τις απουσίες των Νταβίδι και Ντονέ και επικράτησαν της HΟΟΡ στις Συκιές με 80-46.

Στον Αρίωνα Σταυρούπολης το τοπικό ντέρμπι

Καλύτερος σε όλο το παιχνίδι ο Αρίων Σταυρούπολης επικράτησε του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης με 77-68. Ο αγώνας  κρίθηκε από την κατά κράτος επικράτηση του γηπεδούχου στα ριμπάουντ και στην αποφασιστικότητα που έδειξαν όλοι οι παίκτες του, μπαίνοντας πολύ δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού.

Φιλικά παιχνίδια της ακαδημίας του Μακεδονικού με την ΔΕΚΑ-Φωτορεπορτάζ

Πολύ όμορφα φιλικά παιχνίδια διεξήχθησαν την Κυριακή στο κλειστό γήπεδο της Ευκαρπίας μεταξύ των τμημάτων Junior, προμίνι και μίνι του Μακεδονικού και της ΔΕΚΑ.

Εύκολη επικράτηση για το Μέγα Αλέξανδρο

Εχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και ανεβάζοντας την απόδοσή του ανά περίοδο ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στον Εύοσμο με 43-63 της ΔΕΚΑ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι φαίνεται ότι έχουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα.

Στα ημιτελικά οι νεάνιδες του Ηρακλή- Το πανόραμα του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ

Το… φορτσάρισμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τις νεάνιδες του Ηρακλή που επικράτησαν με 64-54 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ όπου θα αντιμετωπίσουν το αντίστοιχο τμήμα του Αρη.

Ηταν… Κεραυνός για τρία δεκάλεπτα

Μεγάλη ανατροπή για τον Κεραυνό Αγίου Παύλου που αν και βρέθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πίσω στο σκορ με 15 πόντους επικράτησε τελικά με 77-59 του Απόλλωνα Καλαμαριάς.