28 Σεπ 2015

Ηταν… Μέγας στο τέλος

Καλύτερος από την αρχή του αγώνα ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε με 53-41 του Αριστοτέλη Επανομής. Οι  νικητές είχαν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα με μια διαφορά 4-5 πόντων που την διεύρυναν στο τέλος και επικράτησαν δίκαια.

Πρόκριση για τις γυναίκες του Αρη- Το πανόραμα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών

Καλύτερος στην τελευταία περίοδο ο Αρης επικράτησε του Ηρακλή με 60-51 στο ντέρμπι του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών και θα υποδεχθεί την Κυριακή τον ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα όμως στο τελευταίο ο Αρης πήρε μια διαφορά 5-6 πόντων.

Πήρε το ντέρμπι με το Μαντουλίδη ο Απόλλων Καλαμαριάς

Συγκλονιστικό ήταν το πρώτο παιχνίδι της φετινής χρονιάς για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών με τον Απόλλωνα να επικρατεί πολύ δύσκολα στην Καλαμαριά του Μαντουλίδη με 60-56. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μία βολή του Αποστόλου, ενώ νωρίτερα και σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Αναβάλλονται αρκετοί αγώνες Α2, Β’ και Γ’ Εθνικής ανδρών

Σε αναβολή οδηγούνται αναμετρήσεις της Α2, Β’ και Γ’ Εθνικής ανδρών. Ο λόγος είναι η διεξαγωγή των Παγκόσμιων Στρατιωτικών Αγώνων (1-12/10/2015, Ν. Κορέα). Αναλυτικά:

Αποσύρθηκε από την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών ο Αίας Ευόσμου

Με χαρτί που απέστειλε σήμερα στην ΕΚΑΣΘ ο Αίας Ευόσμου δήλωσε ότι δεν θα κατέβει στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας. Έτσι μετά τις νεάνιδες ούτε το γυναικείο τμήμα του συλλόγου θα αγωνιστεί τη φετινή περίοδο.

Νικηφόρα πρεμιέρα για το παιδικό της Μηχανιώνας

Πάλεψαν αλλά δε κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη οι παίδες του Αστέρα Πλαγιαρίου μέσα στο κλειστό της Μηχανιώνας απέναντι στην ομάδα του Ποσειδώνα καθώς ηττήθηκαν με 44-38.

Με φοβερό Παπουλίδη, πέρασε το Πέρα από την Καλαμαριά

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε ο Μαραθώνας το νέο πρωτάθλημα, από την ομάδα του ΑΣ Πέρα με το τελικό 72-85 να μην αποτυπώνει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού. Το κακό δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων αμυντικά ήταν αυτό που έφερε την ήττα.

Το πρόγραμμα Τετάρτης και Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα της Τετάρτης και της Πέμπτης που είναι το εξής:

«Φόρτσαρε» στο τέλος η μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες της μικτής κορασίδων της ΕΚΑΣΘ, επικράτησαν του Αστέρα Ιπποδρομίου με 54-42.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα νεανίδων Απόλλων Πτολεμαϊδας-Λασσάνης Κοζάνης 54-35

Ανετη νίκη για το παιδικό της ΧΑΝΘ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με το ΠΚ Νεάπολης

Εντυπωσιακοί οι παίδες της ΧΑΝΘ επικράτησαν με 95-28 στην έδρα τους του ΠΚ Νεάπολης.

Στο Μελισσοχώρι το ντέρμπι του Δρυμού-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τη Λητή

Μεγάλη γιορτή στην έναρξη του πρωταθλήματος για Μέγα Αλέξανδρο Μελισσοχωρίου και Μακεδονικό Λητής στο ΔΑΚ Δρυμού όπου επικράτησε ο πρώτος με 71-60.

Πετυχημένη πρεμιέρα για το ανδρικό της ΡΒΑ

Με το δεξί ξεκίνησε το πρωτάθλημα η αντρική ομάδα της ΡΒΑ κερδίζοντας το Βελερεφόντη εκτός έδρας με 45-48. Η νικήτρια ήταν πάνω στο σκορ από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τη διαφορά να φτάνει και στους 15 πόντους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο χαλάρωσε δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντιπάλους να μειώσουν.

Ο Χρηστίδης στον αγιασμό του Αθλου Αλεξάνδρειας-Φωτορεπορτάζ

Χθες Κυριακή  πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός του Αθλου Αλεξάνδρειας για την αγωνιστική περίοδο 2015-16 παρουσία των αθλητών όλων των τμημάτων της Ακαδημίας, των οικογενειών τους και πλήθους φίλαθλου κόσμου της περιοχής.

Στο μουσείο της ΧΑΝΘ ο Παπανικολάου

Το κλειστό γήπεδο της ΧΑΝΘ επέλεξε για τις ατομικές του προπονήσεις στη Θεσσαλονίκη ο Κώστας Παπανικολάου.

Κυκλοφόρησαν τα διαρκείας του Χορτιάτη

Κυκλοφόρησαν τα νέα διαρκείας του Χορτιάτη, για την σεζόν 2015-2016 που εξασφαλίζουν ελεύθερη είσοδο σε ανδρικό, γυναικείο και παιδικό, σε όλα τα εντός έδρας ματς.

Πρεμιέρα με εκτός έδρας επιτυχία για το ανδρικό του Ναύαρχου Βότση

Με νίκη ξεκίνησε και το ανδρικό του Ναύαρχου Βότση το φετινό πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ αφού επιβλήθηκε άνετα του Κολλεγίου DΕΙ με 49-70 εκτός έδρας. Η νικήτρια ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε μεγάλη διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος.

Στον Πρωτέα Βούλας η Κωστάκη-Οι πρώτες της δηλώσεις

Ο Πρωτέας Βούλας ανακοίνωσε την απόκτηση της διεθνούς γκαρντ Αναστασίας Κωστάκη για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016.

Στο Nick Galis cup η ακαδημία του Αρη-Φωτορεπορτάζ

Βροντερό ήταν το παρόν της ακαδημίας του Άρη στο Nick Galis cup. Οι νεαροί αθλητές  έδωσαν άλλο χρώμα στις κερκίδες του Αλεξανδρείου διανθίζοντάς το με παιδικά χαμόγελα σε κιτρινόμαυρο φόντο. Δίπλα στην ομάδα και οι γονείς των μικρών αθλητών χειροκρότησαν με τη σειρά τους τις προσπάθειες των παικτών και των δυο ομάδων.

Πρεμιέρα με «κατοστάρα» για το παιδικό του Αρη

Ξεκινώντας το πρωτάθλημα με τους πιο καλούς οιωνούς, οι παίδες του Άρη επιβλήθηκαν εκτός έδρας της αντίστοιχης ομάδας του Μακεδονικού με 34-112.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Αρχίζει και η Α΄ ανδρών

Η πρώτη αγωνιστική της Α΄ ανδρών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Διαφορά 62 πόντων για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Με νίκη όπως στο κύπελλο, άνοιξε την αυλαία και του πρωταθλήματος ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης επικρατώντας με το ευρύ 87-25 του Μακεδόνα Αμπελοκήπων.

Πήρε το τουρνουά στο Αίγιο η ομάδα του Έσπερου Πατρών-Τι δήλωσε ο Ανδρέας Κεσαπίδης

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά του Αιγίου, στη μνήμη του αδικοχαμένου Φάνη Κολλιόπουλου, κερδίζοντας στον τελικό με 75-58 τον «οικοδεσπότη» Κεραυνό.

Ξεκίνησε με «διπλό» η Αρμενική

Με νίκη ξεκίνησε η Αρμενική το πρωτάθλημα απέναντι στην ομάδα του Αγίου Νικολάου Καλαμαριάς με 42-58.

Καθαρή νίκη για τις γυναίκες του Ολυμπιακού-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στην Βούλα

Το πιο δυνατό τους τεστ ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων τους για κύπελλο και πρωτάθλημα, έδωσαν οι γυναίκες του Πρωτέα Βούλας, καθώς αντιμετώπισαν τον Ολυμπιακό στο Κλειστό Γ. Γεννηματάς το βράδυ της Κυριακής.