11 Φεβ 2015

Ανετη επικράτηση για τους αήττητους παίδες του ΠΑΟΚ

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το παιδικό τμήμα του ΠΑΟΚ κερδίζοντας το αξιόμαχο σύνολο της ομάδας του ΠΚ Νεάπολης με το ευρύ 82-35.

Σημαντική επιτυχία για το γυναικείο του Αίαντα Ευόσμου

Με εξαιρετική απόδοση στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 24-10), ο Αίας επικράτησε στον Εύοσμο με 70-67 του Πύργου Χαλάστρας.

Πήρε το ντέρμπι της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών ο Θερμαϊκός Θέρμης

«Φορτσάροντας» στην τελευταία περίοδο ο Θερμαϊκός επικράτησε στη Θέρμη του ΓΣ Μενεμένης με 50-40.

Πήραν το ροζ φύλλο οι Αμπελόκηποι Μενεμένης

Καλύτεροι στην επανάληψη οι Αμπελόκηποι Μενεμένης επικράτησαν με 65-57 του Φρυγανιώτη. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα όμορφο και ενδιαφέρον που ολοκληρώθηκε με νίκη των γηπεδούχων.

«Φόρτσαρε» μετά την δεύτερη περίοδο η ΜΕΝΤ

Καλύτερη μετά το δεύτερο δεκάλεπτο η ΜΕΝΤ επικράτησε άνετα στο Καλοχώρι του τοπικού Μεγάλου Αλεξάνδρου με 38-62.

Πρόκριση με διαφορά 40 πόντων για τη Μακαμπή-Το πανόραμα του κυπέλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα η Μακαμπή επιβλήθηκε με το ευρύ 84-44 του ΑΣ Πανόραμα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

«Σοβαρεύτηκε» στο τέλος ο ΚΣ Γέφυρας-Η βαθμολογία της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι στην Γέφυρα με τον τοπικό ΚΣ να επικρατεί στο τελευταίο δεκάλεπτο με 79-68 της Νίκης Νεοχωρούδας.

Πήραν και τη διαφορά οι νέοι του Ηρακλή

Καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι νέοι του Ηρακλή επικράτησαν με 69-52 του ΒΑΟ και κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι κορασίδες του Παναθλητικού

Σε εξ' αναβολής αγώνα του πρωταθλήματος κορασίδων ο Παναθλητικός αναδείχθηκε νικητής επί της αξιόμαχης ομάδας του Ζέφυρου στην Περαία με 43-64.

Οι διαιτητές των αγώνων της Α1 και Α2 γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές των αγώνων της 17ης αγωνιστικής για την Α1 και της 16ης για την Α2 γυναικών.  Αναλυτικά:

Συγχαρητήρια στην ΚΑΕ Ολυμπιακός από το Μουσείο της ΧΑΝΘ

Ο παίκτης έκπληξη που συμπεριλήφθηκε στο ρόστερ της ΚΑΕ Ολυμπιακός για τον αγώνα ενάντια στη Νέα Κηφισιά, ήταν ο 10χρονος Σπύρος Καββαδάς. Ο «νέος παίκτης» κάνοντας πραγματικότητα το όνειρό του, αγωνίστηκε με τα χρώματα της αγαπημένης του ομάδας δίπλα στο ίνδαλμά του, Βασίλη Σπανούλη.

Οι διαιτητές των αγώνων της Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές των αγώνων της 17ης αγωνιστικής για την Β΄ και Γ΄ Ανδρών.  Αναλυτικά:

Συλλυπητήρια στο Νίκο Παρασκευά από τους εφήβους του Ηρακλή

H Ακαδημία του Ηρακλή και συγκεκριμένα ο προπονητής και οι παίκτες του εφηβικού τμήματος θέλουν να εκφράσουν τα συλλυπητήριά τους στον αθλητή του ΠΣ Ευκαρπίας Νίκο Παρασκευά για το χαμό του πατέρα του.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

«Μπορούν να μειωθούν οι αιφνίδιοι θάνατοι στους ελληνικούς αθλητικούς χώρους;»-Αρθρο του Βασίλη Ντάκουρη

Δεν είναι  λίγες οι φορές που έχουμε συγκλονιστεί στο άκουσμα ή στην θέα ενός αιφνίδιου θανάτου κατά την διάρκεια μιας αγωνιστικής αθλητικής δραστηριότητας και ιδιαίτερα στους χώρους του ποδοσφαίρου και της καλαθοσφαίρισης.

Στην παράταση κράτησε το αήττητο ο Μαραθώνας

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Μαραθώνας με αντίπαλο τον Πυρσό Αγίας Τριάδας που έχασε βολή σε νεκρό χρόνο για να κερδίσει το ματς και τελικά έχασε στην παράταση με 54-48.

«Φόρτσαρε» στο τέλος η Ελβετία 2005

Με σκορ 69-46 επικράτησε εντός έδρας η Ελβετία 2005 της αξιόλογης ομάδας του Νέστωρα και έτσι αναρριχήθηκε περαιτέρω στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου της.

Αλλαγές ώρας έναρξης σε αγώνες των ομίλων Νότου της Γ΄ Εθνικής Ανδρών και Α2 γυναικών-Χωρίς θεατές το παιχνίδι Κορωπί-Εργοτέλης

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας Ακαδημία Καλ. Ρεθ. – ΑΣ Διαγόρας Δρυοπιδέων, για την 17η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας ανδρών (2ος όμιλος) της 15/02/2015 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 16.00 στο κλειστό γυμναστήριο Ρεθύμνου «Μ. Μερκούρη».

Κλήσεις για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Οι παρακάτω αθλητές καλούνται να βρίσκονται την Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου και ώρα 19:30 στο ΟΑΚΑ για προπόνηση με την Εθνική Εφήβων:

Επαφές με τους διεθνείς και βραβεύσεις στη Νέα Υόρκη

Με προορισμό τη Νέα Υόρκη ταξιδεύουν ο γενικός γραμματέας της ΕΟΚ Παναγιώτης Τσαγκρώνης και ο προπονητής της Εθνικής Ανδρών, Φώτης Κατσικάρης.

Στο ΑΤ Τούμπας το Super Cup Αστυνομικών Υπηρεσιών-Φωτορεπορτάζ

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό το Αστυνομικό Τμήμα Τούμπας παρότι ήταν πίσω σε όλη την διάρκεια του αγώνα επικράτησε του Α.Τ. Πεντέλης Αθηνών που αποτελείται από παίκτες εθνικών κατηγοριών με 91-90.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Οι βαθμολογίες σε Α΄ ανδρών και γυναικών

Η 19η αγωνιστική της Α΄ γυναικών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Η βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Με τη νίκη της Ελβετίας 2005 επί του Νέστωρα με 69-46 πριν από λίγο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Παρελθόν από τον ΕΟ Σταυρούπολης ο Λευτέρης Κουργιαννίδης

Σύμφωνα με έγκυρες και αποκλειστικές πληροφορίες του μπλογκ παρελθόν από την τεχνική ηγεσία των γυναικών και των νεανίδων του ΕΟ Σταυρούπολης αποτελεί ο Λευτέρης Κουργιαννίδης.

Η ακαδημία του Αίαντα Ευόσμου στα γραφεία της ΚΥΑΝΑ

H KYANA στηρίζει τις εκδηλώσεις που απευθύνονται στα παιδιά και έτσι στηρίζει την ακαδημία του Αίαντα Ευόσμου.

Υπερπρωταθλητής το Α.Τ. Τούμπας

Νικητής και υπερπρωταθλητής το Α.Τ. Τούμπας που νίκησε στην Ευκαρπία το Α.Τ Πεντέλης σε ένα συγκλονιστικό τελικό με 91-90. Αν και η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε με 15 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας στην σύνθεση της παίκτες Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής τελικά ηττήθηκε από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Εκανε τα εύκολα δύσκολα ο Ατρόμητος Τριαδίου

Παραλίγο να γκρεμίσει ότι έχτισε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ατρόμητος Τριαδίου, αλλά τελικά επικράτησε με 70-67 του Πορφυριακού. Οι νικητές που αγωνίστηκαν χωρίς Μπάλλα και Μαρκίδη, αν και προηγήθηκαν με 60-41 στο 32ο λεπτό, κατάφεραν να κερδίσουν μόλις με τρεις πόντους.

Διαφορά 34 πόντων για το παιδικό του Αρη

Ανάσα δεν άφησαν οι παίδες του Αρη να πάρει η αντίστοιχη ομάδα της ΕΚ Σταυρούπολης, όπως δείχνει και το 77-43 με το οποίο επικράτησαν.

Νίκη στο ντέρμπι για τις νεάνιδες του ΕΟ Σταυρούπολης

Μεγάλο ντέρμπι στην Ηλιούπολη με τον ΕΟ Σταυρούπολης να επικρατεί τελικά του Μαντουλίδη με 62-56 για το πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΚΑΣΘ.