1 Φεβ 2015

Τρίτο συνεχόμενο «διπλό» για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Σε ένα πολύ δυνατό και κλειστό παιχνίδι στο κλειστό της Σταυρούπολης ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης επικράτησε επί του γηπεδούχου Αρίωνα Μενεμένης με 54-56.

Ο Νίκος Χατζηβρέττας στην κοπή πίτας του Αετού Κιλκίς-Φωτορεπορτάζ

Την πρωτοχρονιάτικη καθιερωμένη πίτα έκοψε σήμερα, ο σύλλογος του Αετού Κιλκίς στο νέο ΔΑΚ της πόλης. Την εκδήλωση τίμησαν με την  παρουσία τους επιφανείς άνθρωποι του Κιλκίς και της περιφέρειας.

Τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική των δύο ομίλων Βορρά της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Μόλις οκτώ λεπτά άντεξε η Θέμις-60-85 νίκησε ο Σ.Ε.Θ.

Μετά την επιβλητική νίκη επί της Εurobank, οι εκτελωνιστές θεωρούσαν κομβικό τον αγώνα με την Θέμιδα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Άλλωστε η ομάδα των δικηγόρων αποτελεί ένα καλοδουλεμένο σύνολο με αξιόλογους καλαθοσφαιριστές.

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Παναθλητικός-ΑΕ Πυλαίας για το πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Επιτυχία για τους Κένταυρους

Στην σημερινή αναμέτρηση οι Κένταυροι κατέβηκαν με απουσίες και πάλι αλλά έχοντας υπόψη ότι δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια για άλλες ήττες οι παίκτες που αγωνίστηκαν τα έδωσαν όλα και επιβλήθηκαν εντός έδρας της Ολυμπιάδας Θεσσαλονίκης με 65-53.

Συνέχεια στις νίκες για το Θερμαϊκό Θέρμης

Εξαιρετικός στην τελευταία περίοδο ο Θερμαϊκός Θέρμης επιβλήθηκε εκτός έδρας του Νέστορα με 62-84.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο ΑΟ Μεσήμβριας

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ ο ΑΟ Μεσημβρίας κέρδισε και τον Αρίωνα Σταυρούπολης εκτός έδρας με 65-80.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΕΕ Τούμπας-ΑΕΝ Κρήνης για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΣΚ Λαγυνών-Αστέρας Κουκλουτζά για την Γ2 ΕΚΑΣΘ Ανδρών

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον αγώνα Προμηθέας Πάτρας-Μαχητές Δόξας Πεύκων για την Β΄ Εθνική ανδρών

Σοκ με τον θάνατο 18χρονου μπασκετμπολίστα σε αγώνα εφήβων στην Ελευσίνα

Άπαντες πάγωσαν στο άκουσμα του θανάτου του 18χρονου αθλητή του Όμιλου Καλαθοσφαίρισης Ελευσίνας Αναστάσιου Νάσση σε αγώνα εφήβων ΟΚ Ελευσίνας -Πήγασος Κορυδαλλού πριν λίγη ώρα στο κλειστό Ανδ. Δασκαλάκης της Ελευσίνας.

Περίπατος στο Δρυμό για το παιδικό της Δόξας Ελπίδας Ευόσμου

Βόλτα στο Δρυμό για το παιδικό της  Δόξας Ελπίδας Ευόσμου καθώς επιβλήθηκε της τοπικής συνονόματης Δόξας με το ευρύ 20-69.

Διαφορά 45 πόντων στο Νέο Ρύσιο για το παιδικό της ΧΑΝΘ-Φωτορεπορτάζ

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, η ομάδα της ΧΑΝΘ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου την οποία και νίκησε εύκολα με 27-72.

Είχαν… φτερά στα πόδια οι έφηβοι του Ναύαρχου Βότση

Εχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε χθες για το εφηβικό πρωτάθλημα εκτός έδρας του Ερμή Καλαμαριάς με 45-52.

Παρά έξι… εκατό για το παιδικό του Καλοχωρίου

Εύκολο απόγευμα για το παιδικό του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου που επικράτησε με 94-40 με τον κόουτς Δημητρόπουλο να έχει την ευκαιρία  να τεστάρει  και την ομάδα του προ παιδικού στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε ο Βελλερεφόντης

Νίκη επί του Ατλαντα Τριλόφου πέτυχε ο Βελλερεφόντης που επικράτησε με 67-55. Για ακόμα ένα παιχνίδι οι παίκτες του Βελλερεφόντη ξεκίνησαν μουδιασμένα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει 11-13.

Εύκολο πέρασμα από τα Κουφάλια για τις κορασίδες του Καλοχωρίου

«Διπλό» στα Κουφάλια με 46-58 για τις κορασίδες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου με τον κόουτς Μαυρίδη να χρησιμοποιεί όλες τις αθλήτριες της ομάδας .

Ανετη νίκη για τον Ατρόμητο Τριαδίου

Εύκολη επικράτηση του Ατρομήτου Τριαδίου απέναντι στην μαχητική Αθλητική Ακαδημία με 45-70. Σημειωτέον πως σε αυτόν τον αγώνα το Τριάδι είχε στην σύνθεση του έξι αδέρφια (Ντίντα-Τσαχουρίδη-Μουτσέλη).

Περίπατος στη Μίκρα για τις κορασίδες της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι κορασίδες της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου επικράτησαν χθες στη Μίκρα του Ναύαρχου Βότση με 36-63.

Τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Βορρά της Β΄ Εθνικής ανδρών-Συνεχής ανανέωση

Δείτε τα highlights από τη χθεσινή νίκη πρόκριση του εφηβικού του Μεγάλου Αλέξανδρου Καλοχωρίου με το Αριστοτέλειο Κολέγιο

«Κατοστάρα» για τους παίδες του Μαντουλίδη

Με εξαιρετική απόδοση σε όλο τον αγώνα οι παίδες του Μαντουλίδη επιβλήθηκαν με 115-33 του Αστέρα Σίνδου.

Φωτορεπορτάζ της Δανάης Πάλλα από τον αγώνα Παναθλητικός-Παναθηναϊκός για την Α1 γυναικών

Εκανε το… μπαμ στην Πυλαία ο Ναύαρχος Βότσης

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών πέτυχε ο Ναύαρχος Βότσης που επικράτησε με 54-55 στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ.

Επεισοδιακή νίκη του ΑΟ Σερρών στα Γιάννινα

Σε έναν αγώνα που κράτησε περίπου δυόμιση ώρες ο ΑΟ Σερρών επικράτησε στα Γιάννινα με 51-67 του τοπικού ΠΑΣ.

«Διπλό» στις Συκιές για τον Παναθηναϊκό

Καλύτερος μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από τις Συκιές καθώς επιβλήθηκε με 64-83 του Παναθλητικού.

Σοκ στον ΠΑΟΚ με τη Μακ Μπι-Ηττα από το Ελληνικό με 46-80

Το Ελληνικό έκανε περίπατο στο κλειστό του ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 46-80 έχοντας  κορυφαίες τις Τζόνσον και Μπόνη αλλά σίγουρα κανείς από τους γηπεδούχους δεν είχε το μυαλό του στο ματς.

Πέρασε από την Σταυρούπολη ο Ηρακλής

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο από τα δυο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την Α2 γυναικών με τον Ηρακλή να επικρατεί εκτός έδρας του ΕΟ Σταυρούπολης με 56-59.

Εύκολη νίκη για την Τερψιθέα Γλυφάδα

Εχοντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά η Τερψιθέα επικράτησε στη Γλυφάδα του Ολυμπιακού Βόλου με 80-58.

Παρά τέσσερα… εκατό για τη Νίκη Λευκάδας

Με εκπληκτική απόδοση από την Ψυχογιού (πέτυχε 11 τρίποντα !!!) η Νίκη επικράτησε στη Λευκάδα με 96-64 του Αρη που εμφανίστηκε με επτά παίκτριες.

Διαφορά 27 πόντων για τους Τιτάνες Δράμας

Χωρίς να συναντήσουν κανένα πρόβλημα οι Τιτάνες επικράτησαν στη Δράμα με 63-36 της Ασπίδας Ξάνθης. Οι νικήτριες χρησιμοποίησαν για αρκετή ώρα, ιδιαίτερα στην επανάληψη, τις μικρότερες σε ηλικία παίκτριες.

Ανετο «διπλό» στην Καλαμαριά για την Ολύμπια Λάρισας

Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η Ολύμπια Λάρισας επικράτησε άνετα στην Καλαμαριά του Απόλλωνα με 38-63. Οι γηπεδούχοι με πολλές απουσίες, πάλεψαν κάπως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε το +20 για τις Θεσσαλές.

Χρειάστηκε δύο παρατάσεις ο Πρωτέας Βούλας

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι στην Βούλα με τον Πρωτέα να επικρατεί μετά από δύο παρατάσεις του Αθηναϊκού με 80-78.

Καθαρή επικράτηση για την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα η Αναγέννηση επικράτησε στο Νέο Ρύσιο με 68-51 του Ιπποκράτη Κω.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Νότου της Α2 γυναικών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Βορρά της Α2 γυναικών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α1 γυναικών

Διαβάστε τι συνέβη στην κοπή πίτας της ΕΚΑΣΘ-Ενημέρωση και για τα παιχνίδια της Α1 και Α2 γυναικών

Αρχίζει σε λίγο στο αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Μακεδονία η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας της ΕΚΑΣΘ. Το μπλογκ βρίσκεται ήδη εκεί και θα σας μεταφέρει όλα τα τεκταινόμενα. Ακόμη θα υπάρξει συνεχής ενημέρωση και από τα παιχνίδια της Α1 και Α2 γυναικών.

Οι αγώνες του πρωταθλήματος παίδων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ανετη επικράτηση για το εφηβικό του Μακεδονικού

Πολύ καλύτεροι μετά την δεύτερη περίοδο οι έφηβοι του Μακεδονικού επικράτησαν με 65-47 του Ανατόλια.

Τρία παιχνίδια σήμερα στη Θεσσαλονίκη για την Α1 γυναικών-Τοπικά ντέρμπι σε Σταυρούπολη και Πυλαία για την Α2-Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες

Τρία παιχνίδια διεξάγονται σήμερα στη Θεσσαλονίκη για την Α1 γυναικών. Στο Νέο Ρύσιο η Αναγέννηση θέλει πάση θυσία τη νίκη με αντίπαλο τον Ιπποκράτη Κω για να παραμείνει στο στόχο της που είναι η κατάκτηση της τέταρτης θέσης, ενώ πολύ δυσκολότερη αποστολή έχουν ΠΑΟΚ και Παναθλητικός που υποδέχονται τους δύο πρώτους του πρωταθλήματος Ελληνικό και Παναθηναϊκό αντίστοιχα.

«Κατοστάρα» στο Λαγκαδά για τις κορασίδες του Αρη

Εντυπωσιακές οι κορασίδες του Αρη, παρότι αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες, επικράτησαν στο Λαγκαδά του Ερμή με 15-106.

Σήμερα στις 11:30 η εκδήλωση κοπής πίτας της ΕΚΑΣΘ-Ποιοι θα βραβευτούν

Μέσα  σε  γιορταστική  ατμόσφαιρα  και  παρουσία πολιτικών και αθλητικών  αρχών,  εκπροσώπων  των  Σωματείων,  Διαιτητών, Βοηθών Διαιτητών, Γυμνασιάρχων, Προπονητών, αθλητών-τριών, θα  πραγματοποιηθεί η καθιερωμένη  εκδήλωση  κοπής της πίτας της  ΕΚΑΣΘ, σήμερα Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015 και ώρα  11.30, στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Εγνατίας 156.