Σε καλό δρόμο η αποθεραπεία του Αλέξανδρου Μαστροδημήτρη

Προχωράει με γοργούς ρυθμούς η αποθεραπεία του Αλέξανδρου Μαστροδημήτρη που αγωνίζεται στο παιδικό αλλά και το εφηβικό του Άρη υπό την επίβλεψη των κ.κ. Μίλτου Θεοδώρου  και Ηλία  Κουρουζίδη.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΕΕ Τούμπας-ΑΕΝ Κρήνης για τη Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

«Διπλό» στις Συκιές ύστερα από παράταση για το εφηβικό του ICBS

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι οι έφηβοι του ICBS με την ενίσχυση δύο παίδων επικράτησαν εκτός έδρας μετά από παράταση με 63-68 της ΗΟΟΡ.

«Καθαρή» επικράτηση για το εφηβικό του Αρη

Εχοντας το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι έφηβοι του Αρη επικράτησαν με 84-56 της ΧΑΝΘ. Οι «κίτρινοι» ήταν εκπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση στην τελευταία περίοδο, όταν και… ξέφυγε υπέρ τους το σκορ.

«Ανέβασαν στροφές» στην επανάληψη οι κορασίδες των Αμπελοκήπων Μενεμένης-Φωτορεπορτάζ της Φωτεινής Φυλλαδίτου από το παιχνίδι με τον ΕΟ Σταυρούπολης

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι κορασίδες των Αμπελοκήπων Μενεμένης επωφελήθηκαν και των δύο σημαντικών απουσιών του ΕΟ Σταυρούπολης (Χαλκίδου, Αχινιώτη) και επικράτησαν με 51-30.

Κάλυψαν τη διαφορά και προκρίθηκαν οι έφηβοι του Καλοχωρίου

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πέτυχαν οι έφηβοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου επί του Αριστοτελείου Κολεγίου με 61-36. Από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα φάνηκε ποιος είναι το «αφεντικό».

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι έφηβοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Εύκολη επικράτηση των εφήβων του Μ. Αλεξάνδρου επί της αντίστοιχης της ΜΕΝΤ με 67-37. Οι γηπεδούχοι πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο με αιχμή την καλή άμυνα έφτασαν τη διαφορά στους 30 πόντους όπως φαίνεται και στο τελικό σκορ.

Στον ΑΣ Αστέρες το ντέρμπι του 25ου Δημοτικού

Άλλη μια νίκη για την ομάδα των Αστέρων που επικράτησε με αντίπαλο τη Νέμεση Μενεμένης στην κοινή έδρα του 25ου Δημοτικού με 54-65. Η νικήτρια ομάδα κρατάει μόνο την επιτυχία γιατί συνοδεύτηκε από πολύ κακή εμφάνιση.

Στιγμιότυπα από το παιχνίδι των εφήβων του ΠΚ Νεάπολης με τον Αριστοτέλη Επανομής

Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι των κορασίδων του Αχιλλέα Τριανδρίας με τον Αριστοτέλη Σταυρού (54-23)

Πλούσιο φωτορεπορτάζ του Μάκη Πάλλα από τον αγώνα Κουφάλια-Αίας Ευόσμου για το πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Εύκολη νίκη για τις κορασίδες του Παναθλητικού

Με πρωταγωνίστριες τις Τσολάκοβιτς και Πολυμένη που πέτυχαν τους 44 πόντους των νικητριών οι κορασίδες του Παναθλητικού επικράτησαν με άνεση, όπως φαίνεται από το τελικό 73-45, της ΑΕ Πυλαίας.

Νέα επικράτηση για τους Σίθωνες

Στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΚΑΣΧ ανδρών παρέμειναν οι Σίθωνες μετά τη νίκη τους με 68-50 επί του Μαρμαρά.

Ιστορική επιτυχία των κορασίδων του Φρυγανιώτη

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι οι κορασίδες του Φρυγανιώτη επικράτησαν με 33-30 του Ηρακλή. Οι γηπεδούχες ήταν πίσω στο σκορ με 29-30, 25 δεύτερα πριν το τέλος όμως η Δημητριάδου έκανε το 31-30 και με δύο βολές της Ξανθοπούλου διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για τους έφηβους της Αναγέννησης Φλόγας

Στην επομένη φάση της διοργάνωσης, προκρίθηκε το εφηβικό της Αναγέννησης Φλόγας που επικράτησε με 54-36 της ΑΕ Πυλαίας.

Ανετο πέρασμα από τη ΜΕΝΤ για τις κορασίδες του Μαντουλίδη

Παρότι δε χρησιμοποιήθηκαν τέσσερις από τις βασικές του παίκτριες, οι κορασίδες του Μαντουλίδη επικράτησαν εκτός έδρας με 19-85 της ΜΕΝΤ που κατά μέσο όρο έχει αθλήτριες δύο χρόνια μικρότερες.

Διαφορά 30 πόντων για τους Δημοσιογράφους

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση οι Δημοσιογράφοι συνέτριψαν με σκορ 96-66 τον ΟΠΑΠ για την δωδέκατη αγωνιστική (πρώτη του δεύτερου γύρου). Οι «Ρεπόρτερς» υπερκάλυψαν και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (75-62), καθώς άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στους 30 πόντους.

Αύριο η πίτα των Κενταύρων

Για αύριο Κυριακή στις 14:00 είναι προγραμματισμένη η κοπή της πίτας των Κενταύρων στο «Villa Luna» στο Πανόραμα.

Ανετα στους «24» της ΕΚΑΣΘ οι έφηβοι του ΠΚ Νεάπολης-Πλούσιο φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τον Αριστοτέλης Επανομής

Πολύ καλύτεροι οι έφηβοι του ΠΚ Νεάπολης επικράτησε με 77-48 του Αριστοτέλη Επανομής και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

«Βόλτα» στα Κουφάλια για τις κορασίδες του Αίαντα Ευόσμου

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι κορασίδες του Αίαντα Ευόσμου επικράτησαν στα Κουφάλια με 21-65 της ομώνυμης ομάδας.

Πρόκριση στην τρίτη φάση για τους εφήβους του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Μεγάλη επιτυχία για τους εφήβους του Απόλλωνα Καλαμαριάς που κάλυψε την διαφορά με την οποία ηττήθηκαν στον πρώτο αγώνα στα Διαβατά (69-55) και επικρατώντας με 63-46 προκρίθηκαν στις 24 καλύτερες ομάδες της ΕΚΑΣΘ.

Δείτε τα highlights του αντρικού του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου στο χθεσινό παιχνίδι με τον Κεραυνό Αγίου Παύλου για την Β΄ ΕΚΑΣΘ

Πήρε το ντέρμπι ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον ΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Αθανασίου επί του Φρυγανιώτη με 68-66.

Οι αγώνες των πρωταθλημάτων εφήβων και κορασίδων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Τέλος από τον ΠΟ Ξηροκρήνης ο Ευθυμιάδης

Η ρήξη που είχε επέλθει μεταξύ του προπονητή του ΠΟΞ Μιχάλη Ευθυμιάδη και της διοίκησης έφθασε στο απροχώρητο. Οι δύο πλευρές τελικά δεν τα βρήκαν και έτσι σταμάτησε η συνεργασία τους. Μάλιστα, όχι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Πύργος Χαλάστρας-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την ΔΕΗ

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο ο Πύργος επικράτησε στη Χαλάστρα με 80-66 της ΔΕΗ.

Δείτε όλα τα καλάθια του αγώνα ΠΑΟΚ-Τερψιθέα Γλυφάδα για την Α1 γυναικών

Δίκαια επικράτηση για τον Ορφέα Σουρωτής

Εχοντας το προβάδισμα με διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ορφέας Σουρωτής επικράτησε στα Βασιλικά με 56-43 του Βόσπορου.

Συνεχίζει το σερί του το Ασβεστοχώρι

Την 15η νίκη του σε 16 παιχνίδια πέτυχε το Ασβεστοχώρι που «φορτσάροντας» στην επανάληψη επικράτησε με 72-59 της Ολυμπιάδας Ανω Πόλης.