Επιστροφή στις νίκες για την PBA

Σ΄ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος η PBA πέτυχε την τρίτη εκτός έδρας νίκη της και για τρίτη φορά με τρεις πόντους, επικρατώντας στην Καλαμαριά του Ερμή με 48-51.

Ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 11' με 17-11. Ενα σερί 0-7 της PBA της έδωσε προβάδισμα στο 15' με 17-18 για να κλείσει το ημίχρονο με 25-23 ο Ερμής.

Σε επτά λεπτά έκανε νέο σερί 0-6 η PBA και προηγήθηκε με 25-29 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 32-32. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πιο δυνατά ο Ερμής Καλαμαριάς και προηγήθηκε στο 34' με 41-38. Ομως ο Τσιβίκης που είχε τυπική παρουσία μέχρι τότε πήρε την ομάδα τις πλάτες του και πετυχαίνοντας εννέα από τους 13 πόντους οδήγησε τη PBA στη νίκη με 48-51.

Διακριθέντες οι Διαμαντόπουλος, Χαρίτου και Σπηλιόπουλος από τους γηπεδούχους και οι Τσιβίκης, Παγανάς, Ποδιώτης από τους φιλοξενούμενους που είχαν τις απουσίες του Μυλωνά και Τζίνη ομως επανεμφανίστηκε ο Ρόκκος που είναι φαντάρος. Φυσικά υπάρχει από μια απουσία εκατέρωθεν, του Μεγαλόπουλου και του Παπαγεωργίου που είναι σημαντικές.

Δεκάλεπτα: 13-11, 25-23, 32-32, 48-51
Διαιτητές: Σελεβός-Στούμπος
ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Σίσκος): Βετσος, Ελληνιδης 4, Χαριτου 9, Σπηλιοπουλος 10, Τερζιδης 2, Παπαδοπουλος Ν. 2, Διαμαντοπουλος 15(3), Δαρας 6.
PBΑ (Γιαννάκης): Τζαστας 2, Σουρμελιδης Δ. 3(1), Τσιβικης 9(1), Πανταλωνας, Σουρμελιδης Γ. 2, Ροκκος 5, Τσακιριδης 8, Παγανας 13, Ποδιωτης 9(1), Τακας.