Τo πανόραμα της όγδοης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΑΣΕΘ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι Ελαιώνες-MEDICAL-Νέο ΔΣ στον σύλλογο

Με τα παιχνίδια της όγδοης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

2.   NEW ADVERT                                   14                    7-0
3.   KYANA                                               13                     5-3
4.   SBC "ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ"                    12                     4-4
5.   MEDICAL                                           11                     3-5

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ – COCA COLA 3E  58-60

Στην παράταση κρίθηκε το παιχνίδι μεταξύ των Βετεράνων Σταυρούπολης και της Coca Cola 3E. Τελική νικήτρια η φιλοξενούμενη ομάδα με σκορ 60-58 (κανονική διάρκεια 52-52). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απουσίες των Τζήλια και Εμμανουηλίδη και τα υπόλοιπα επιθετικά τους όπλα σε μέτρια μέρα. Από την άλλη η ομάδα των γηπεδούχων είχε σε καλή βραδιά τον Ιωαννίδη ο οποίος απειλούσα από μακριά. Τελικά με ένα ξέσπασμα η Coca Cola στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή και έδειχνε ικανή να κρατήσει τη νίκη. Οι Βετεράνοι όμως με ένα σουτ off-balance μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Μαυρέλη έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η έμπειρη ομάδα της Coca Cola κράτησε τη νίκη αν και οι Βετεράνοι είχαν μια τελευταία επίθεση στην οποία αυτή τη φορά αστόχησαν. Ο Ηλίας Μουρίκης με 48 πόντους (αν και άστοχος) ήταν μόνος του στην επίθεση από τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ιωαννίδης με 23 διακρίθηκε από τους γηπεδούχους.
Δεκάλεπτα : 14-9, 29-24, 35-39, 52-52(κ.α.), 58-60
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Χρυσαφούδης): Λάζογλου, Χρυσαφούδης Κ. 3(1), Χρυσαφούδης Χ. 3, Καλέσης 5, Γεωργάκης 8, Μαυρέλης 5, Ιωαννίδης 23(3), Σταυρουλάκης 7, Τριανταφύλλου 4, Γκουνάλας.
COCA COLA 3E (Πλακίδας):  Θεοδωρίδης, Μήτσης 1, Ανδρέου 2, Πλακίδας 2, Χατζόπουλος5(1), Ορφανουδάκης, Λεμόνας, Κυβερνήτης 2, Μουρίκης 48(4).

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ – MEDICAL 61-84

Στο κλειστό της Ιωνίας έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ανάμεσα στους περσινούς φιναλίστ του πρωταθλήματος ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ και τη MEDICAL. Νικητές αναδείχθηκαν οι φιλοξενούμενοι της MEDICAL με σκορ 61-84.
Οι νικητές πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με μικρές διαφορές το συντηρούσαν έως το τέλος του δεκαλέπτου. Το δεύτερο ημίχρονο είχε τον ίδιο ρυθμό, οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ προσπαθούσαν με σουτ να κρατηθούν στο παιχνίδι, ενώ οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν μέσα στη ρακέτα και στους αιφνιδιασμούς αφού έβρισκαν αρκετό χώρο. Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο και εν συνεχεία, το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.
Η νικήτρια ομάδα της Medical έδειξε ότι την αδικεί η βαθμολογική της θέση, ίσως με παρόμοιες εμφανίσεις διεκδικήσει την είσοδο της στην τετράδα του πρωταθλήματος και στα Play off. Χαρακτηριστικό της πολύ καλής της απόδοσης ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν. Τα περισσότερα καλάθια μπήκαν από τη ρακέτα και από μέση απόσταση με καλά ποσοστά ευστοχίας, μόλις 3 πόντοι προήλθαν από βολές και 3 φορές οι παίκτες ευστόχησαν σε τρίποντο.
Οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ αντίθετα, για δεύτερο σερί παιχνίδι γνώρισαν την ήττα και πάλι από ομάδα που βρίσκεται πιο χαμηλά στη βαθμολογία. Αγαπημένο σύστημα στην επίθεση η Τρικυμία, ενώ στην άμυνα εφαρμόζουν ένα αμφιλεγόμενο δόγμα, αφήνοντας τους αντιπάλους να ευστοχούν συχνά ώστε να κουραστούν γρήγορα.
Το παιχνίδι ήταν πολύ καθαρό, σε αθλητικά πλαίσια με φιλική διάθεση από όλους τους συμμετέχοντες, κάτι που φαίνεται και από τις ομαδικές φωτογραφίες στο τέλος του αγώνα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων αλλά και των διαιτητών!

Δεκάλεπτα: 17-19, 39-44, 48-62, 61-84
Διαιτητές: Καρκαλέτσης-Καλφόπουλος
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης): Σιταρίδης 8(2),Τερζάκης 11(3), Αντωνιάδου, Χατζηκυριακίδης, Ιωαννίδης, Παραμανίδης 9, Κώττης 33(6).
MEDICAL (Καζάκος): Κουκης 19, Στυλιανού 2, Μαου 4, Θεοδοσιαδης 10, Φελουκιδης 14, Κουλαξης 5(1), Καζακος 6(2), Αναστασιλακης Χ. 6, Εκιζογλου 12, Αναστασιλακης Α. 6.