Τo πανόραμα της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ

Με τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

2.   NEW ADVERT                                   10                    5-0
3.   KYANA                                               10                     4-2
4.   ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                                      9                     3-3
5.   ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ             8                     4-0
6.   MEDICAL                                           8                     2-4

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ - MEDICAL 60-51

Σε ένα δυνατό ντέρμπι τo απόγευμα της Κυριακής, επικράτησε η γηπεδούχος ομάδα πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ. Το παιχνίδι είχε 4 διαφορετικά πρόσωπα ανά δεκάλεπτο . Στο πρώτο η παραγωγή στην επίθεση των νικητών ήταν με δυσκολία ενώ η Medical (όχι με καλά ποσοστά) κατάφερε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο συνέβη το αντίθετο, καθώς η Medical σχεδόν δεν σκόραρε, ο Χείμαρρος βρήκε πολλές λύσεις (ιδιαίτερα με τους Σλανο και Κοτζαμπαση), ανέτρεψε την κατάσταση και έχτισε διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα σε όλο το γήπεδο ξανακέρδισαν το χαμένο έδαφος και 5 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι βρέθηκαν μπροστά με 1 πόντο. Δυο διαδοχικά τρίποντα από τον Κοτζαμπαση και τον Επιτρόπου όμως σβήσανε τις ελπίδες των ηττημένων που προσπάθησαν ανεπιτυχώς με μακρινά σουτ να πλησιάσουν . Με λογικότερες επιθέσεις οι νικητές αύξησαν την διαφορά τελικά στους 9 πόντους.  Διακριθέντες από τους νικητές ο κορυφαίος στο γήπεδο Κοτζαμπάσης αλλά και ο Σλανος που άντεξε σε όλο το παιχνίδι το πρες στο κατέβασμα μπάλας . Από τους ηττημένους προσπάθησαν ο Γαλανης ως πρώτος σκόρερ με ατομικές προσπάθειες και ο Φελουκίδης με πολύ καλή αμυντική παρουσία . Πολύ καλή η διαιτησία των Καρκαλέτση , Χατζιδου σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές δυνατές μονομαχίες. Να σημειωθεί και το τριπλό (!) Fair Play στην ίδια φάση (η πρώτη και η τρίτη φορά από τον Χείμαρρο), που χειροκροτήθηκε από όλους τους παρευρισκόμενους στο γήπεδο.
Διαιτητές : Καρκαλέτσης , Χατζιδου.
Δεκάλεπτα : 7-12 , 26-17, 39-37, 60-51.
ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ (Καλαϊτζίδης): Επιτρόπου 6(1), Κοτσαμπάσης 25(2), Καλαϊτζίδης, Ανδρεανιδης 4, Μιχαηλιδης 3(1), Σμυρνιός 8, Σλανος 14.
MEDICAL (Αντώνιου): Κούκης 6, Γαλανης 17(1), Μαου 2, Θεοδοσιαδης 2, Φελουκιδης 11, Κουλαξης 7(1) , Καζακος 6(2), Αναστασιλακης Χ., Αναστασιλακης Κ.

COCA COLA 3E – COFFEE ISLAND  86-60

Εύκολη νίκη της Coca Cola 3E επί του Coffee Island με σκορ 86-60. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, που ένα ξέσπασμα της Coca Cola έδωσε ένα προβάδισμα 14 ποντων το οποίο οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα μέχρι το τέλος. Μουρίκης, Εμμανουηλίδης βρέθηκαν σε καλή μέρα επιθετικά απέναντι στον εντυπωσιακό Σέπο που όμως ήταν απελπιστικά μόνος.
Δεκάλεπτα: 17-19, 37-35, 63-49, 86-60
COCA COLA 3E (Πλακίδας):  Τζήλιας 8, Μήτσης 8, Ανδρέου 6, Πλακίδας 7(1), Χατζόπουλος, Ντάντος, Ορφανουδάκης 4, Λεμόνας 4, Κυβερνήτης 3, Εμμανουηλίδης 16, Μουρίκης 30(6).
COFFEE ISLAND (Στανίτσας): Σέπος Δ. 11(3), Παρασκευάς 3(1), Λογοθέτης, Σέπος Κ. 38(1), Καμπούρογλου, Απταλίδης 8.

SBC ¨ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ¨ - ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ  63-73

Σ’ ένα πολύ καλό παιχνίδι το βράδυ του Σαββάτου, η περσινή Πρωταθλήτρια ομάδα του Ιπποκράτη επιβλήθηκε με 63-73 της ομάδας SBC.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις μικρές διαφορές που έπαιρνε ο Ιπποκράτης να εξανεμίζονται γρήγορα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου ισόπαλες 32-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα, καθώς η εκνευριστική αφλογιστία των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τις καλές αμυντικές προσπάθειες των φιλοξενουμένων, κράτησαν την SBC στους 6 πόντους για 14 ολόκληρα λεπτά, μετατρέποντας έτσι το 32-32 σε 54-38 στο 34’. Το μόνο που κατάφεραν οι ηττημένοι ήταν να μειώσουν στους 4 πόντους τη διαφορά 1 λεπτό πριν το τέλος, ωστόσο οι παίκτες του Ιπποκράτη φάνηκαν ψύχραιμοι στη διαδικασία των ελευθέρων βολών και κράτησαν τη νίκη, διευρύνοντας μάλιστα και το σκορ. MVP των νικητών και του αγώνα ο Χαλατσάκος με 17 πόντους, ενώ από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο αειθαλής Παζαρλής επίσης με 17.
Άριστο το κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, καθώς υπήρξε και αρκετή πλακίτσα εκατέρωθεν, ενώ και η διαιτησία ήταν πολύ καλή και εντός κλίματος αγών Διαιτητές: Τοκμακίδης, Καλφόπουλος.
Δεκάλεπτα: 13-15, 32-32, 38-50, 63-73.
SΒC-ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ (Παζαρλής): Γρηγοριάν 6, Σταυρόπουλος 2, Κωνσταντινίδης 3, Παπαθανασίου 6(1), Παζαρλής 17(1), Βλαχάκης 8, Τάνης 13, Αργυρόπουλος 8.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Νικολαίδης 12, Δρίζης , Προδρομίδης 15(2) , Χαλατσάκος 17(1) , Σύρος 10(1) , Δαλαμπίρας , Μπατσίλας 2, Ταλιώτης 6, Πάγκος 9, Μαγγίζης 2, Θωμαίσινας.