«Παρθενική» επιτυχία και μάλιστα εκτός έδρας για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ για τις Ελπίδες Ηλιούπολης, εκτός έδρας επί των Μύθων Χαλάστρας με 45-59.

Οι Ελπίδες μπήκαν από την αρχή δυνατά και πήγαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό από το πρώτο δεκάλεπτο την οποία και κράτησαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα φτάνοντας σχετικά άνετα στην νίκη και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή σεζόν του πρωταθλήματος.

«Η ομάδα μας σ’ αυτό το παιχνίδι φάνηκε να ξύπνησε από τον λήθαργο των προηγούμενων αγώνων, έδειξε πάθος και έπαιξε εκπληκτική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (14-33). Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +21 (30-51) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Συνεχίζουμε, ο δρόμος είναι μακρύς ακόμη», δήλωσε ο προπονητής των νικητών .
Δεκάλεπτα: 8-18, 14-33, 28-47, 45-59
Διαιτητές: Γαβρίδης-Παπαδοπούλου Κ.
ΜΥΘΟΙ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ (Σαριτσιώτης): Λεπτοκαρίδης 15, Μπουλιόπουλος, Χασιώτης 5, Φαλέγκας 4, Χαχάμης 8(1), Καβακλιώτης, Καραδήμος, Πατσίκας 2, Τσασκόπουλος, Σαριτσιώτης 11(1).
ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαϊτζόγλου): Ριμπίτσκι 4, Κασούμης 7, Μπαρτζώκας Α. 14(1), Τράκας 4, Κεχαγιάς 4, Κατσουπάκης 6, Σταμάτης, Παπαγγέλου 6, Καλαϊτζόγλου, Νατσιόπουλος 12.