Εντυπωσιακή επιτυχία του Αθηναϊκού στον Αγιο Δημήτριο

Νικηφόρα πέρασε από το κλειστό του Αγίου Δημητρίου ο Αθηναϊκός, επικρατώντας του Κρόνου με σκορ 86-70, πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη (και οι τρεις εκτός έδρας), στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η νικήτρια ομάδα παρουσιάστηκε με μία αλλαγή στο ρόστερ της στο παιχνίδι. Στη θέση της Μπρίτνι Μοντγκόμερι, η οποία αποχώρησε, υπήρχε η Χέιλι Ντάναμ, η οποία αποθεραπεύτηκε και πλέον θα αγωνίζεται καταλαμβάνοντας τη μία από τις δύο θέσεις ξένων παικτριών. Επίσης αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος και η Χριστίνα Λίτσι, η οποία έδωσε αρκετές βοήθειες στην άμυνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βύρωνα ήταν πραγματικά καταπληκτική καθώς είχε  ποσοστά 80% στις βολές (4/5), 75% στα δίποντα (18/24) και 50% στα τρίποντα (5/10), για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 22 πόντους.

Το γνωστό κακό τρίτο δεκάλεπτο έκανε την εμφάνισή του και στον Άγιο Δημήτριο. Με ένα σερί 16-2, η ομάδα του Κρόνου μείωσε τους 22 πόντους στους οκτώ, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε και πάλι, για να κλείσει με 15 πόντους υπέρ του Αθηναϊκού. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον νικητή να  συντηρεί εύκολα τη διαφορά, για να φθάσει τελικά σε μία πολύ σημαντική επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 20-30, 33-55, 53-68, 70-86
Διαιτητές: Αποστολίδης-Αναγνώστου
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μαυρίδης): Καμμένου 2, Εμμανουηλίδου, Οικονομίδου 2, Μίχου 7 (1), Μαγκλάρα 14, Σπαθάρη 5 (1), Ξάνθου 3, Πανταζή 5, Άνταμς 13, Ντέι 19 (1).

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 8, Κλείτσα, Σπαθάρου 6(1), Σταμάτη 5(1), Λουκάτου 2, Ντάνιελ 13(3), Κεχαγιά 20, Ντάναμ 20, Νιξίνα 12, Πολίτη, Λίτσι.