«Γκραν γκινιόλ» και νίκη στην παράταση για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης-Επεισόδια στο τέλος του αγώνα

Υστερα από απίστευτο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο τέλος της παράτασης με σουτ  σχεδόν σε νεκρό χρόνο από τον Κώττη, ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης επικράτησε με 71-70 της Προοδευτικής.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από επεισόδια μετά τη λήξη του καθώς οπαδοί των φιλοξενούμενων, «παρεξηγήθηκαν» από μια… πανηγυρική χειρονομία παίκτη των γηπεδούχων και εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στα αποδυτήρια, περίμεναν την αστυνομία και έφυγαν μετά από μία ώρα περίπου.
Δεκάλεπτα: 12-14, 26-28, 39-44, 62-62(κ.α.), 71-70
Διαιτητές: Τσανακτσίδης-Τσαρδούλιας
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛIOYΠΟΛΗΣ (Σταυρόπουλος): Γεράκης  17(2), Κώττης  17(1), Κολογοσίδης  13(3), Κυριαζίδης  12(1), Σάντης  10(1), Δημητριάδης  2, Πανταχός, Αηδονίδης, Καραντάκης.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Μάσχας): Τσιτσόπουλος  21(1),  Προυσαλίδης  12(1), Κουμαριάς  10(1), Χαλατσάκος  8, Παπαθανασίου 8, Ζαγανίδης  7, Σωτηρίου  3(1), Φοινικόπουλος  1,Τολίκας.