Ανετη επικράτηση για τις γυναίκες του Παναθηναϊκού-Η βαθμολογία της Α1 γυναικών στιγμιότυπα και δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Α1 γυναικών, επικρατώντας εύκολα με 62-44 της Τερψιθέας, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Λεωφόρου.

Όπως γράφει το  http://www.superbasket.gr/ ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε χωρίς τις Ρία Πατεράκη και Δώρα Παντέλη, αλλά και χωρίς τον προπονητή του, καθώς ο Πέτρος Πρέκας ήταν άρρωστος και στον πάγκο κάθισε η βοηθός του, Μαργαρίτα Μάλαμα, βρήκε ρυθμό μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο 6’ προηγήθηκε με 14-7, με την Τερψιθέα να μειώνει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 14-10. Οι «πράσινες» είχαν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και έβρισκαν λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγούνται με 33-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις γηπεδούχες να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 51-36 και χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, έφτασε στη νίκη με 62-44.

Δεκάλεπτα: 14-10, 33-22, 51-36, 62-44
Διαιτητές: Καραβίτης-Παπαφωτίου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μάλαμα): Καλέντζου 2, Δανούση, Αυτζή 3, Κόνιαλη, Πράπα, Σλούκα 5, Δίελα 5, Αλμπάνεζ 10 (2), Λύμουρα 7 (1), Ντέλβα 15, Κυριακοπούλου 15 (1).
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑ (Παπασπυριδάκος): Βλάνη 2, Σύρρα 6, Αξιοπούλου 6, Σίμονς 13 (1), Θεοδοσίου, Μούλη 11, Μακ Ντόναλντ 6.