Ηττα στις λεπτομέρειες για το Νόμο

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Νόμος γνώρισε την ήττα στον πρώτο επίσημο αγώνα και στην… παρθενική εμφάνιση στην πρώτη κατηγορία του Εργατοϋπαλληλικού Πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης από την Εθνική Τράπεζα (η οποία πέρυσι κατέλαβε την πέμπτη θέση) με 58-52.

Ο Νόμος ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η απουσία βασικών παικτών, η επιθετική δυστοκία των δικηγόρων στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι πολλές άστοχες προσωπικές βολές, σε αντίθεση με την ψυχραιμία των αντιπάλων σε αυτές και η αποτελεσματική άμυνα των παικτών της Εθνικής Τράπεζας στο δεύτερο ημίχρονο, οδήγησαν στο τελικό σκορ 58-52 υπέρ της Τράπεζας. Ο επόμενος αγώνας με τον Ο.Τ.Α. στις 18 Οκτωβρίου.
Δεκάλεπτα: 8-15, 24-27, 32-34, 58-52
Διαιτητές: Σπανός-Παπαρέγκας
ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ (Κακαμούκας-Αθανασίου): Λαζαρίδης 4, Τσακιρούδης 3, Αρσένης 8, Αθανασίου 10, Κότσιφος 8, Δερμετζόγλου 11, Κεσαπίδης, Τουμπέλης, Σοφολόγης 14, Κουρμούσης.
ΝΟΜΟΣ (Καρυπίδης): Παπαμανώλης 26, Τοπαλνάκος 6π, Τσιόκας 5, Κυρμανίδης 5, Σώχαλης 2, Ψωμιάδης 3, Ταρνατώρος 5, Πάνος.