Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι για τον Ατρόμητο Τριαδίου

Ύστερα από ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Ατρόμητος Τριαδίου κέρδισε στο τέλος με 57-72 τη μαχητική ομάδα του Μαραθώνα στο μεγάλο ντέρμπι του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Οι νικητές είχαν το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, αλλά ο Μαραθώνας μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 19-22 με σερί 7-0, ενώ ισοφάρισε στο 15ο λεπτό σε 25-25. Το ημίχρονο έκλεισε με 29-39 και στην επανάληψη ο Ατρόμητος πήρε διαφορά έως και 14 πόντους, όμως ο Μαραθώνας μείωσε στο 28ο λεπτό σε 43-48. Το buzzer- beater τρίποντο του Μαρκίδη από τα 17 μέτρα στη λήξη της τρίτης περιόδου έδωσε αέρα εννέα πόντων στον Ατρόμητο (45-54).
Η ψυχραιμία των παικτών του Ατρομήτου στην τέταρτη περίοδο όταν η διαφορά ήταν μεταξύ 6-9 πόντων τους οδήγησε στη νίκη με 57-72. Από τον Ατρόμητο Τριαδίου έλειπαν οι Μουτσέλης,Τσαχουρίδης Πάνος και Δεμίρης.
Δεκάλεπτα: 19-23, 29-39, 45-54, 57-72
Διαιτητές: Κασαπίδης-Κούτσαρης Στ.
ΜΑΡΑΘΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καρβουναρης Σ.): Καρνουνάρης Μ. 13, Καλπίδης 6(2), Καρβουνάρης Σ. 9(2), Μαρινίδης 1, Μαργαρίτης 2, Μαλτέσιος 9, Γάτος 5(1), Τσιμπρής 6, Καραγιάννης 6(1).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΤΡΙΑΔΙΟΥ (Βαχαροπουλου): Τσαχουρίδης Π. 3(1), Σπυριδόπουλος, Παπαδόπουλος 13(1), Τυμπανίδης 8(2), Μαρκίδης 18(2), Καρπούζης, Μάντης, Ζαχαριάδης 2, Ντίντας Γ. 25, Χασαπόπουλος 3, Ντίντας Ν.