Δυσκολεύτηκαν αλλά πέρασαν από τον Αγιο Δημήτριο οι γυναίκες του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στον μαχητικό Κρόνο Αγίου Δημητρίου, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 53-60 και να κάνει το «δύο στα δύο» στην φετινή Α1 Γυναικών, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Κρόνο όχι μόνο να κάνει δύσκολη τη «ζωή» του Παναθηναϊκού αλλά και να προηγείται μετά το τέλος του πρώτου μέρους με 29-25.

Οι «πράσινες» όμως, βελτίωσαν πολύ τα ποσοστά τους στην επίθεση με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 13-24, στο 30’ είχαν πάρει προβάδισμα με 42-49.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενες διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, παρά την πίεση του Κρόνου και τελικά έφτασαν στη νίκη με 53-60 συνεχίζοντας νικηφόρα στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 12-13, 29-25, 42-49, 53-60
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μαυρίδης): Καμμένου, Εμμανουηλίδου, Οικονομίδου 2, Μίχου 11, Μαγκλάρα 4, Σπαθάρη, Πανταζή 11 (1), Ξάνθου 2, Ανταμς 8, Ντέι 15 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 15 (3), Δανούση, Αυτζή 5 (1), Κόνιαλη, Αλμπανεζ 16, Σλούκα (5ασ), Παντελή 3, Πατεράκη 2, Λύμουρα 6 (2), Ντέλβα 9, Κυριακοπούλου 4.