«Αλωσαν» την Λεωφόρο οι γυναίκες του Ολυμπιακού-Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Ο Ολυμπιακός πήρε πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 61-66 για την 3η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, σε ένα ματς ιστορικής σημασίας για τις «ερυθρόλευκες», που πήραν το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν.

Οπως γράφει το www.superbasket.gr ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με 3-9. Ο Παναθηναϊκός είχε άσχημο ποσοστό στα δίποντα αλλά η Καλέντζου και η Παντέλη κρατούσαν την ομάδα τους στο παιχνίδι, παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με 8-18, πριν το δεκάλεπτο λήξει με 16-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Οι «πράσινες» πιέζοντας στην άμυνα κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και μείωσαν σε 21-23. Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με την Αλμπάνεζ, πέρασε μπροστά με 29-28 και το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +4 (36-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο το «θρίλερ» συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε στο 29′ να ισοφαρίσει σε 49-49 και οι «πράσινες» με βολές έκαναν το 51-49 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι μάχες ήταν σκληρές και ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 35′ να περάσει μπροστά με 58-60. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ανέλαβαν δράση οι Ντέλβα και Τζόνσον και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο Ολυμπιακός όμως, στο 39ο λεπτό, προηγούνταν με 61-64 και τελικά έφτασε στην μεγάλη νίκη με 61-66.

Δεκάλεπτα: 16-21, 36-32, 51-49, 61-66
Διαιτητές: Ψαριανός, Παναγιώτου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 13 (2τρ, 9ασ), Δανούση, Αβτζή, Αλμπάνεζ 12 (11ρ), Κόνιαλη, Παντέλη 8, Σλούκα 6, Λύμουρα 4, Ντέλβα 16 (11ρ), Κυριακοπούλου 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμάτη 5, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 2 (5ασ), Καλογήρου, Μπαλτά, Νικολαΐδου, Χαλιβέρα 24 (3τρ, 10ρ), Τζόνσον 23 (17ρ), Κοσμά 2, Κριστόφερσον 6.