«Γκραν γκινόλ» στην Επανομή και νίκη του Αριστοτέλη στην παράταση

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στην Επανομή με τον Αριστοτέλη να επικρατεί μετά από 45 λεπτά αγώνα με 80-77 της ΔΕΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ήταν κακοί για τρία δεκάλεπτα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 49-64 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και 59-69, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Με συνεχόμενα τρίποντα και δίποντα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και μάλιστα έχασαν την ευκαιρία για τη νίκη καθώς ο Σπυρόπουλος αστόχησε σε μία από τις δύο βολές στο τέλος του κανονικού αγώνα. Στην παράταση ήταν καλύτεροι και επικράτησαν δίκαια.
Δεκάλεπτα: 18-22, 35-39, 44-55, 72-72(κ.α.), 80-77
Διαιτητές: Θεοδώρου-Τζιοπάνος Ν.-Καρκαλέτσης
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝΩΜΗΣ (Δεμερτζής): Γιαννάκης 7(2), Σουλάκης 16(2), Φλετούρης, Τουβετζίδης 14, Σπυρόπουλος 6(1), Οικονόμι, Νικητιανός 4, Τζουβελέκης, Βογιατζής 12, Καβαρδίνας 17, Καργόπουλος 4(1).
ΔΕΚΑ (Γεροφώτης-Μαγκώτσιος): Πλιόσκας 2, Αμανατίδης 4, Μαύρος 16(2), Δημητριάδης, Κεραμίδης 9, Γεροθανάσης 2, Τσιροπούλης 10, Καραγιαννάκης 11(1), Καλφαλίδης 3(1), Χατζηβρέττας 20(5).