Δεν αγωνίστηκαν οι δύο αήττητοι στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ

Με τα παιχνίδια της τρίτης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

ΚΥΑΝΑ - ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ  58-54
SBC ''ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ'' - COCA COLA 3E  41-50
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - HERBORIA  93-57
MEDICAL - ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  53-38
COFFEE ISLAND - EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ  69-62

Η βαθμολογία

1.   MEDICAL                                           5                     2-1
2.   COCA COLA 3E                                 5                     2-1
3.   KYANA                                               5                     2-1

5. Κυριακή 01/11, 21.15, ΕΚΟ  COCA COLA 3E - EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ

Ο αγώνας μεταξύ COFFEE ISLAND και ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ αναβάλλεται μετά από έγκαιρο αίτημα της πρώτης ομάδας. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Στον αγώνα της Κυριακής, η Medical ζευγάρωσε τις νίκες της στο πρωτάθλημα επικρατώντας μάλλον εύκολα επί των Βετεράνων Σταυρουπόλεως όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Αρχικά το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 10-0 και οι ηττημένοι έμοιαζε να μην έχουν καμία λύση για σκοράρισμα . Δυο λάθη επέτρεψαν δυο αιφνιδιασμούς των βετεράνων και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 17-4 . Η υψομετρική διαφορά στο πρώτο ημίχρονο επέτρεπε στην Medical να έχει πλεονέκτημα στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε χωρίς ψηλό και χωρίς ισορροπία στην πεντάδα κάνοντας απλά αλλαγές για να μοιραστεί χρόνος συμμετοχής . Αυτό επέτρεψε στους Βετεράνους να ροκανίσουν την διαφορά  και με εύστοχα τρίποντα πλησίασαν μέχρι και στους 5 πόντους . Σε εκείνο το σημείο ξαναμπήκε ο συνήθης πρώτος σκόρερ των νικητών Αναστασιλακης Αθ. και με 3/4 διαδοχικά και αναπάντητα δίποντα αποκατέστησε την διαφορά . Η αλλαγή σε προσωπική άμυνα από άμυνα ζώνης επίσης δεν επέτρεψε στους βετεράνους να σκοράρουν εύκολα όπως φαίνεται και από συνολικό σκορ. Ειναι σίγουρο ότι θα πρέπει στη συνεχεια να εχουν πιο πλήρη σύνθεση ειδικά στη θέση των ψηλών για να μπορούν να αντιμετωπίσουν και άλλες ομάδες που διαθέτουν δυνατά φοργουορντ. Διακριθέντες απο τους νικητές ο Κούκης (έπαιξε μόνο ένα ημίχρονο) που σκέπασε τα δυο καλάθια και ο Αναστασιλακης Αθ που ήταν όσο έπαιζε σίγουρη λύση στο σκοράρισμα .Από τους ηττημένους ο Κοσκεριδης ήταν ο πρώτος σκόρερ ακολουθούμενος απο Σεμπρο και Χρυσαφουδη . Το συνολικό κλίμα του αγώνα ήταν πολύ καλό και οι διαιτητές είχαν εύκολο έργο, καθώς τα συνολικά φάουλ ήταν ιδιαίτερα λίγα.

Διαιτητές: Λουλουδιαδης, Δέλλας
Δεκάλεπτα : 17-4, 30-19, 35-30, 53-38
MEDICAL (Φελουκίδης): Κούκης 2, Αναστασιλακης Κ. 1, Γαλανης 12, Θεοδοσιαδης 14, Φελουκιδης 5(1), Κουλαξης 2, Αναστασιλακης Αθ. 17.
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Χρυσαφούδης): Κοσκεριδης 11(1), Χρυσαφουδης 8(2), Χρυσαφουδης Χ, Καλεσης 6, Λιμός 3, Ιωαννιδης, Τριανταφυλλου, Σεμπρος 10.

SBC-ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ - COCA COLA 3E  41 - 50

Μετά από ένα κακό παιχνίδι, η Coca-Cola νίκησε δύσκολα την SBC-Ευρωνοσηλεία με σκόρ 50-41. Η Coca-Cola παρατάχθηκε με μόλις 6 παίκτες, αλλά κατάφερε να προηγηθεί στο 1οδεκάλεπτο 12-9, με αιχμή του δόρατος τον Μήτση που πέτυχε στο διάστημα αυτό 6 πόντους, ενώ αμυντικά εγκλώβισε την SBC παίζοντας κλειστή ζώνη. Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην SBC που με καλή άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους 12-4 και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 21-16. Στο διάστημα αυτό η ομάδα της SBC έλεγξε τα ριμπάουντ με τους Βλαχάκη και Τάνη, ενώ βοήθησε και η άμυνα 1-4 που έπαιξε πάνω στο επιθετικό όπλο της Coca-Cola Μουρίκη.
Στο 2ο ημίχρονο όμως η έμπειρη ομάδα της Coca-Cola κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα και τις κακές επιθετικές επιλογές της SBC, προηγήθηκε με 8 πόντους 4 λεπτά πριν την λήξη και τελικά νίκησε εύκολα με 9 πόντους διαφορά.
Από τους νικητές καλύτεροι οι Μήτσης, Ανδρέου και Μουρίκης, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης και Σταυρόπουλος.
Διαιτητές: Αγραφιώτης - Λόλι
Δεκάλεπτα: 9-12, 21-16, 27-26, 41-50
SBC-ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 7, Στεργίου, Γρηγοριάν 4, Γεροθανάσης, Κωνσταντινίδης 2, Παζαρλής 10(3), Γκοτζαμανίδης 2, Βλαχάκης 11, Τάνης 5, Αργυρόπουλος.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Μήτσης 10(2), Ανδρέου 14(2), Πλακίδας, Χατζόπουλος 3(1), Λεμόνας 5(1), Μουρίκης 18(3).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – HERBORIA  93-57

Εύκολη νίκη για τον Ιπποκράτη που μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα (9-8 σκορ πρώτου δεκαλέπτου) "πάτησε γκάζι" σκοράροντας 30 πόντους στη 2η περίοδο και 38 στην 3η, μην αφήνοντας περιθώρια στην ομάδα της HERBORIA να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι αυτό, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ (93-57). Σε φοβερή κατάσταση ο "μπομπερ" Πρόδρομος Γιαγκοπουλος σκόραρε 23π με 5 τρίποντα με άξιους συμπαραστάτες τους Προδρομίδη και Ταλιώτη (με 17-2 τρίποντα και 20 πόντους αντίστοιχα), ενω Σύρος, Δαλαμπίρας, Χοτουμανίδης, Χιτ και Χαλάτσακος με πολλή διάθεση βοήθησαν την ομάδα του Ιπποκράτη να φτάσει στην εύκολη νίκη. Απο τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο οι Σαπουντζής, Ζελελίδης και Κέσπας, χωρίς ωστόσο η εξέλιξη του αγώνα μετα την 1η περίοδο να τους επιτρέψει να κάνουν το παιχνίδι που θα ήθελαν.
Διαιτητές: Δαμίγος, Μοσχάς.
Δεκάλεπτα: 9-8, 39-24, 77-38, 93-57.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Κουμαράς, Γιαγκόπουλος 23(5), Προδρομίδης 17(2), Χαλατσάκος 7(1), Σύρος 7(1), Δαλαμπίρας 5, Χιτ 9, Ταλιώτης 20, Χοτουμανίδης 5.

HERBORIA (Ζελελίδης): Κέσπας 8, Τσιχλακίδης 6, Παναγιωτίδης 4, Καραμπάσης 5(1), Σαπουτζής 11(1), Καζαντζίδης 5(1), Τσούλης 6, Ζελελίδης 8(1), Σιμωνίδης 4, Χολερίδης.