Εντυπωσιακή πρεμιέρα στην Α1 γυναικών για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πέρασε σαν σίφουνας από την Κω, κερδίζοντας με 77-53 τον Ιπποκράτη, κι επίσης έκανε ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα. Ο «Δικέφαλος» ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και ανέβαζε συνεχώς την διαφορά μέχρι το φινάλε.

Όπως γράφει το http://www.giafkasports.gr ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα πίεσε σε όλο το γήπεδο την Κασάπογλου, ενώ από τη στιγμή που η Άλφορντ δεν ήταν και πάλι καλή, οι φιλοξενούμενες έκαναν πιο εύκολο το έργο τους, προηγούμενες μάλιστα με +18. Από την αρχή του αγώνα φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων (4-12 στο 6’) με την Σταυρίδου να είναι μόνιμη πηγή κινδύνου.

Ο Ιπποκράτης είχε πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφιο αριθμό (10-20 στο 9’). Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη το πάλεψε φιλότιμα στο β’ δεκάλεπτο, αν και η Βικτώρια Γούναρη χρεώθηκε από νωρίς με τρία φάουλ. Το σκορ έγινε 14-20 (11’) και 20-26 (17’), αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 20-30 και έκλεισε το ημίχρονο με +8 (23-31). Στο διάστημα αυτό, ο Ιπποκράτης είχε πρώτες σκόρερ τη Σίντι και την Κασάπογλου και παρούσα- απούσα την Αμερικανίδα Άλφορντ.

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κω (υπήρχαν και οπαδοί του ΠΑΟΚ.), ο «δικέφαλος» ανέβασε στροφές στο β’ ημίχρονο (23-36 στο 21’) και με κορυφαίες τις ξένες αθλήτριες του, ξέφυγε ακόμη και με +19 (32-51 στο 25’ και 34-53 στο 29’). Ο Ιπποκράτης δεν είχε λύσεις, έμεινε από δυνάμεις και έτσι φυσιολογικά, ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» το παιχνίδι από το γ’ δεκάλεπτο (38-55). Στο φινάλε, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το 46-64, ο Ιπποκράτης μείωσε σε 50-64 (37’), αλλά ο «δικέφαλος» πάτησε γκάζι στο φινάλε και ξέφυγε με 53-74 (39’) για να πάρει άνετα τη νίκη. Ο Ιπποκράτης είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, ενώ έχει ανάγκη την Αμερικανίδα Άλφορντ, που έκανε πολλά λάθη και βρέθηκε σε κακή μέρα. Ο ΠΑΟΚ είχε πέντε αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 12-20, 23-31, 38-55, 53-77
Διαιτητές: Αποστολίδης-Μαραμής
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 13 (1), Σίντι 24, Άλφορντ 6, Σαράγια 3, Πατμίου 3, Σβύνου, Δρεττάκη, Γούναρη 4, Νικηταρά, Ντούλα, Καλυμνιοναρή.
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελίδου 10, Ρέντμοντ 10, Σπανίδου 11, Καλαμπάκου 3 (1), Σταυρίδου 14, Τζουγκράκη 4, Ταρπάγκου 4, Κλέμοντς 12, Διαμαντίδου 3, Κοντογεώργου 6.