Ηττα από την Λευκορωσία για την εθνική κορασίδων-Αναστασοπούλου και Κοντογεώργου οι καλύτερες της Ελληνικής ομάδας

Δυσκολεύουν τα πράγματα σε ότι αφορά την πρόκριση και την άνοδο για την εθνική κορασίδων μετά την σημερινή ήττα με 45-60 από την Λευκορωσία. Οι διεθνείς μας δεν ήταν αυτές που έπρεπε στην πρώτη και την τελευταία περίοδο. Ξεχώρισαν Αναστασοπούλου και Κοντογεώργου από την εθνική ομάδα.

Η πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης παραμένει εφικτή με νίκη και διαφορά στο σκορ (+8) στον αυριανό (20/8) αγώνα με την Λιθουανία (22:00) και ταυτόχρονα ήττα της Πολωνίας από την Λευκορωσία.

Η εθνική πάλεψε σχεδόν μέχρι το τέλος για την νίκη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς αφού η Λευκορωσία στο 8’.30’’ βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους (4-23). Με σερί 19-3 η Εθνική Ομάδα μειώνει στους 3 πόντους της διαφορά (23-26).

Και στην επανάληψη το συγκρότημα του Τάκη Μπακογεώργου συνέχισε να παλεύει να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο η Λευκορωσία ξεκίνησε με ένα 0-7 στο σκορ και διεύρυνε το προβάδισμα της (41-52). Εκεί τελείωσε και η προσπάθεια της εθνικής  για την νίκη.

Δεκάλεπτα: 7-23, 25-28, 41-45, 45-60
ΕΛΛΑΔΑ(Μπακογεώργος): Φάρου 3(1), Τσινέκε Κ. ( 6ρ., 3ασ.) Τσινέκε Ε. 2, Μυλωνάκη, Χατζηβασιλείου 6(2), Δημητριάδου, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 18(2/4β. 8/14δ., 10ρ.), Τσιχλάκη 4(6ασ.), Κοντογεώργου 8(13ρ., 3ασ.), Καραμπάτσου.
Λευκορωσία: Βασίλεβιτς 2, Μαλάσκα 12, Χαρίνα, Σκίμπα, Σιαρχένια, Χαρμπάχοβα 7 (1), Βασιλέβκα 24 (6), Ντζιάχεκ, Μάσκο 9, Μικνεβίτς, Κρίσχικ 6, Κριζανούσκαγια.