Αυτή είναι η Ελληνική ομάδα-Μεγάλη νίκη επί της Λευκορωσίας για την εθνική νεανίδων-Ντάμπλ-ντάμπλ η Δανδουλάκη

Με απίστευτη εμφάνιση στην τρίτη περίοδο και επιμέρους σκορ 17-4 η εθνική νεανίδων επιβλήθηκε με 51-42 της αήττητης στην δεύτερη φάση Λευκορωσίας και συνεχίζει να παλεύει για ένα καλό πλασάρισμα μεταξύ 9ης και 16ης θέσης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα β΄ κατηγορίας. Εκπληκτική εμφάνιση με ντάμπλ-ντάμπλ από την Δανδουλάκη.

Η Εθνική Νεανίδων πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση στους αγώνες στο Βουκουρέστι επί μίας δυνατής αντιπάλου όπως είναι η Λευκορωσία. Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη, ιδίως στην επανάληψη, έπαιξε εκπληκτική άμυνα αλλά και επιθετικά ήταν αρκετά καλή. Οι 42 πόντοι που σημείωσε η Λευκορωσία ήταν η χειρότερη επίδοση της και πολύ μακριά από τους 72,1 μ.ο. που είχε ως τώρα στην διοργάνωση.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που βρέθηκε να χάνει με 7-12. Μ’ ένα σερί 10-3 πήρε, προσωρινά, το προβάδισμα στο σκορ (17-15). Τελικά έφυγε στην ανάπαυλα για τα αποδυτήρια με το σκορ 21-28 υπέρ της Λευκορωσίας.

Στην επιστροφή για το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έδειχναν μεταμορφωμένες, προς το καλύτερο. Στο τρίτο δεκάλεπτο το επί μέρους σκορ ήταν 17-4. Στο τελευταίο σκέλος της αναμέτρησης η Εθνική Νεανίδων συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε να προηγείται με +11 (45-34 στο 35’).
Δεκάλεπτα: 10-12, 21-28, 38-32, 51-42
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 4, Στεφάνου 2, Κολλάτου 14 (4/7β., 2/6τρ., 7κλ.), Ντάνου 9(2/2β. 1/3τρ. 5ρ. 3ασ., 4κλ.), Δημητριάδου 7, Παπαρδέλα, Γεροστεργίου, Τζιότζιου, Βιντζηλαίου 1, Δανδουλάκη 14(16ρ.).
Λευκορωσία: Ρούκσα, Αντάσικ, Ζελίνσκαγια, Μπρούτσκαγια 2, Ινκίνα 16 (1), Ριμπάλκα 2, Μιασνίκοβα 4, Σούσικ 4, Ουρίνα, Λάπο 6, Μπρίς 8, Καρτσέβσκαγια.

Στον άλλο αγώνα του 7ου Ομίλου: Λουξεμβούργο-Ελβετία (18.00).