Εκπληκτική απόδοση στην τρίτη περίοδο και νίκη με 92-80 επί της Ολλανδίας για την εθνική ανδρών στην πρεμιέρα του «Ακρόπολις-Eurobank»-Μεγάλη εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο

Η καλή άμυνα ήταν και πάλι η αφετηρία για την Ελλάδα, η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 92-80 επί της Ολλανδίας απόψε στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της πρώτης μέρα του τουρνουά Ακρόπολις Eurobank.

Ένα καλό πρώτο πεντάλεπτο έδωσε στην ελληνική ομάδα ένα προβάδισμα 12 πόντων (4-16, 4’20’’) με τον Φώτη Κατσικάρη να βλέπει τους παίκτες του να διαμορφώνουν λίγο αργότερα το 9-21 (7’). Η Ολλανδία με μακρινά σουτ και κάποιες δεύτερες προσπάθειες κατάφεραν να μειώσουν και να απειλήσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά (24-27 στο 11’, 35-37 στο 16’30’’). Η Ελλάδα βρήκε λύσεις προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας τα πρώτα σημάδια αντίδρασης μέσα από την άμυνα για να διαμορφωθεί το 40-48.

Η άμυνα ήταν η αφετηρία για το καλό τρίτο δεκάλεπτο της ελληνικής ομάδας. Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν περισσότερο, αφυπνίστηκαν, έκλεισαν διαδρόμους, έκλεψαν μπάλες, έπαιξαν καλή άμυνα και στα... ψηλά με αποτέλεσμα να βρει και ελεύθερα σουτ και το εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό, προσφέροντας και θέαμα. Ο Νικ Καλάθης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους (40-60, 22’30’’), ο Μπουρούσης οδήγησε στο +24 (40-64) και η Ολλανδία ευστόχησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μισό στο 26’  από τη γραμμή για το 42-64. Σπανούλης και Παπανικολάου, εύστοχοι πίσω από τα 6μ75 αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ως το +26 (48-74, 28’20’’). Η Ολλανδία φάνηκε να βρίσκει το ρυθμό της, καταφέρνοντας να πλησιάσει στους 14 πόντους (64-78 (35’40’’). Περπέρογλου και Αντετοκούνμπο ανέλαβαν δράση επιθετικά, εκμεταλλευόμενοι και την καλή κυκλοφορία της μπάλας μέχρι να βρεθεί το ελεύθερο σουτ για να διαμορφωθεί το 66-85 (37’). Ο Ζήσης προστέθηκε στην εξίσωση για να διαμορφωθεί το 74-92 (39’10’’), πριν τη λήξη με το τελικό 80-92. Αύριο στις 21.15 η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Τουρκία. Στις 19.00 η αναμέτρηση Λιθουανία-Ολλανδία.

Δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 55-74,  80-92
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοϊδης, Παναγιώτου
Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν):  Φράνκε, Γουίλιαμς 8, Ντε Γιονγκ 7, Κλουφ 17, Χεράζι, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 16, Σάφτενααρ 9, Ντε Γιονγκ Ν. 6, Σμέουλντερς 8, Νόρελ 6, Σλάγκτερ 3.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (8ρ), Ζήσης 10 (6 α), Σπανούλης 9 (5 α), Καλάθης 10, Περπέρογλου 6, Σλούκας 2, Αντετοκούνμπο 22 (6ρ), Καϊμακόγλου, Κουφός 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης.