Αποκλείστηκε από την «τετράδα» η εθνική κορασίδων-Ηττα με 72-52 από την Λιθουανία

Δε μπόρεσε να αντεπεξέλθει απέναντι στην καλύτερη μετά την δεύτερη περίοδο Λιθουανία, η εθνική κορασίδων και γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό από τα ημιτελικά της διοργάνωσης με 72-52. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό για την ομάδα μας καθώς οι αντίπαλες πέτυχαν επιμέρους σκορ 28-14.

Πλέον στην  συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας) θα διεκδικήσει μία θέση από την πέμπτη έως την όγδοη. Το Σάββατο (22/8) θ’ αντιμετωπίσει την Ρουμανία (15:15).

Η εθνική πάλεψε για την νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7ο λεπτό μάλιστα πλησίασε και την διαφορά που ήθελε, το +9, αφού κέρδιζε με 7-15. Από εκείνο το χρονικό σημείο ξεκίνησε η Λιθουανία να ροκανίζει την διαφορά και στο 17’ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 22-21. Το συγκρότημα του Τάκη Μπακογεώργου παρουσίασε και πάλι την επιθετική δυστοκία. Έτσι σε δυο λεπτά η ψαλίδα είχε φτάσει το +10 (31-21).

Στις αρχές της επανάληψης η εθνική ομάδα πλησίασε στο σκορ (38-35). Η προσπάθεια όμως έμεινε ημιτελής με την Λιθουανία να διευρύνει την διαφορά. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου (32’) έφτασε το +21 (65-44).

Δεκάλεπτα: 10-15, 31-26, 59-40, 72-52
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κακτέτε 6, Καζοσιουνέτε 13 (2), Πελεγριμάτε, Ταμουσαουσκέτε, Σερκεβισιούτε 7, Σεγκντέτε 8, Σακεβισιούτε 2, Γιανουσεβισιούτε 2, Ντονσκίσιτε 18 (4), Μπιουβιντέτε, Τουρσκίτε 4, Ταμούτιτε 12.
ΕΛΛΑΔΑ(Μπακογεώργος): Φάρου 6(4/4β., 1/1δ.), Τσινέκε Κ. 5( 1/2δ., 1/1τρ., 3ρ.) Τσινέκε Ε. 2, Μυλωνάκη 8(1), Χατζηβασιλείου 1, Δημητριάδου 2, Χρυσανθίδου 2, Παναγιωτοπούλου 2(5ρ.), Αναστασοπούλου 9(4ρ., 3κλ.), Τσιχλάκη 15(2/2β., 5/11δ., 1/4τρ., 6ρ., 5ασ.), Κοντογεώργου (3κλ.), Καραμπάτσου.