Δέκατη στη δεύτερη κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η εθνική νεανίδων-Ηττήθηκε με 53-56 από την Φινλανδία

Την ήττα γνώρισε στον τελευταίο της αγώνα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δεύτερης κατηγορίας η εθνική νεανίδων. Οι διεθνείς δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Φινλανδία, έχασαν με 53-56 και κατέλαβαν την δέκατη θέση στην τελική κατάταξη.

Η Ελλάδα έχασε τον αγώνα από τα «νεκρά» διαστήματα στην επίθεση της και τις άστοχες βολές (9/16). Η Φινλανδία αξιοποίησε την ομαδικότητα της στην επίθεση (22 ασίστ) για να πετύχει την νίκη.

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα (2-9 στο 4’) η Εθνική Ομάδα βελτίωσε την εικόνα της (18-14 στο 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσίασε επιθετική δυστοκία. Αν δεν είχε, μάλιστα, πετύχει 5 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία 35’’ θα είχε μείνει στους 4 πόντους σ' αυτό το διάστημα της αναμέτρησης. Τελικά έφυγε για την ανάπαυλα με το σκορ στο ισόπαλο 27-27.

Στην επανάληψη η Φινλανδία συνέχισε να παίρνει μικρές (μέχρι 7 πόντους) διαφορές στο σκορ και η Εθνική Νεανίδων να παλεύει να κλείσει την ψαλίδα. Στο 33’ προσπέρασε για τελευταία φορά με τρίποντο της Κολλάτου (45-44). Σε δύο λεπτά όμως με σερί 0-7 το σκορ έγινε 45-51. Η διαφορά έπεσε στο πόντο (53-54) στο 38’. Στα 60’’ που απέμεναν οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη αστόχησαν σε 3 τρίποντα ώστε να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση. Το τελευταίο σουτ, με πίεση χρόνου, έγινε από την Ντάνου στην εκπνοή του αγώνα και έτσι το σκορ παρέμεινε στο 53-56.

Δεκάλεπτα: 18-14, 27-27, 38-42, 53-56
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 5(6ρ. 3ασ.), Στεφάνου, Κολλάτου 20 (2/2β., 3/7δ., 4/7τρ., 5ρ., 7κλ.), Ντάνου, Δημητριάδου 4(6ρ.), Παπαρδέλα 2, Γεροστεργίου 2, Βιντζηλαίου 2, Δανδουλάκη 18(2/4β., 8/15δ., 8ρ.).
Φινλανδία: Μαλί 3 (1), Μακέλα 11 (3), Ογκουστίν 4, Πίρτινεν 2, Κάρτσεν, Ντόκερι 4 (1), Λεχτοράντα 7 (1), Σαλμενκίβι, Τουλόνεν 4, Αϊγιάνεν 6, Καλίν 15, Βατάνεν.

Την άνοδο στην Α’ Κατηγορία εξασφάλισε το ζευγάρι του τελικού της διοργάνωσης (Σλοβακία-Λετονία, 19.30). Την 3η προνομιούχο θέση θα διεκδικήσει το ζευγάρι, Σουηδία-Τουρκία (17.15).